Stiri

Compania pe care Steve Jobs a ameninţat că o va DISTRUGE valorează astăzi 10 miliarde de dolari

Știri 14.06.2017 17:01 Vizualizări3749
Compania pe care Steve Jobs a ameninţat că o va DISTRUGE valorează astăzi 10 miliarde de dolari Sursa: go4it.ro

În urmă cu 10 ani, posibilitatea ca informaţiile să fie stocate în cloud şi accesate apoi de pe orice dispozitiv era privită de mulţi oameni, consumatori sau din mediul de business, cu neîncredere. La momentul respectiv, Drew Houston lansa, împreună cu Arash Ferdowsi, Dropbox.

Acesta era un serviciu inovator de stocare şi sincronizare în cloud pentru fişiere. Compania avea să navigheze prin ape agitate până să ajungă gigantul care este astăzi. Dropbox valorează acum 10 miliarde de dolari, are peste 500 de milioane de utilizatori şi venituri anuale de peste un miliard de dolari.

Unul dintre pericolele cu care s-a confruntat Dropbox a fost gigantul Apple, condus la momentul respectiv de Steve Jobs. Într-un interviu acordat celor de la Business Insider, Drew Houston, co-fondator şi director executiv al companiei, a povestit prima lui întâlnire cu co-fondatorul Apple. Houston a fost invitat (sau mai degrabă „convocat”, după cum îşi aminteşte) de către Jobs la cartierul general al Apple.

„Voi aveţi un produs foarte bun”, a spus şeful Apple imediat după ce s-a aflat faţă în faţă cu Houston. La scurt timp după aceea l-a întrebat dacă doreşte să vândă compania. Jobs era pregătit să facă o ofertă din partea Apple. Houston i-a spus că vrea ca Dropbox să rămână o companie independentă.

Jobs s-a enervat puţin şi i-a spus antreprenorului că Dropbox nu este încă un produs, ci mai degrabă un viitor. Asta deoarece dezvoltatorii nu controlau un sistem de operare, precum Apple sau Microsoft, şi că le va fi dificil să intre în aceste ecosisteme. În final, după ce a văzut că Houston nu cedează, Jobs i-a spus: „În regulă, bănuiesc că în acest caz va trebui să vă distrugem”.

Apple nu a distrus Dropbox, dar a lansat un serviciu similar patru ani mai târziu, în 2011. Este vorba de iCloud, care astăzi are aproximatov 800 de milioane de utilizatori. Spre deosebire de Dropbox, însă, iCloud este disponibil doar pe produsele Apple.

Sursa: go4it.ro

Autor: Ziarul National
Top stiri
Horoscopul zilei 29.06.2026 29.06.2026 13:30 169 Horoscopul zilei 29.06.2026
Horoscopul zilei 28.06.2026 28.06.2026 13:42 699 Horoscopul zilei 28.06.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.68 1 RON 3.85 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri