17:38:18 21.07.2025
Stiri

Bălți și Cantemir primesc 26 milioane de lei pentru regenerare după calamități naturale

Actualitate 14.02.2025 12:16 Vizualizări734
Bălți și Cantemir primesc 26 milioane de lei pentru regenerare după calamități naturale

Aproximativ 26 de milioane de lei vor fi direcționați din fondul de intervenție al Guvernului pentru gestionarea efectelor alunecărilor de teren din municipiul Bălți și ale ploilor torențiale din raionul Cantemir, informează IPN. O decizie în acest sens a fost luată de Comisia pentru Situații Excepționale (CSE).

Din acest fond, patru milioane de lei vor fi alocați consiliului municipal Bălți. În luna septembrie 2024, o porțiune de drum a fost afectată de o alunecare de teren, ceea ce a determinat declararea stării de urgență.

În raionul Cantemir, fondurile vor fi destinate localităților Capaclia, Cania, Cârpești, Cociulia, Plopi, Stoianovca și Tartaul, fiind utilizate pentru reparația și restabilirea podețelor și a drumurilor publice deteriorate de ploile abundente.

Stiri relevante
Top stiri
21.07.2025 08:04 466 Horoscopul zilei 21.07.2025

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte