13:47:15 05.11.2025
Stiri

Alexandru Munteanu îndeamnă miniștrii la efort susținut pentru reforme și integrare europeană sporită

Actualitate 05.11.2025 11:33 Vizualizări232
Alexandru Munteanu îndeamnă miniștrii la efort susținut pentru reforme și integrare europeană sporită

Premierul Alexandru Munteanu a adresat un îndemn miniștrilor săi cu ocazia primei lor ședințe de după învestirea în funcție. Aceasta ședință are loc astăzi, 5 noiembrie. Șeful noului executiv le-a cerut miniștrilor să muncească din greu și să depună un efort sporit pentru a asigura rezultate bune în ceea ce privește reformele necesare integrării europene.

„Mă bucur că după câteva zile de la învestire, începem activitățile noastre. Avem multe decizii importante de luat astăzi. Am vorbit cu presa și m-am arătat bucuro(s) de emoțiile pozitive, deoarece ieri au sosit vești extrem de bune de la Bruxelles, unde am fost lăudați pentru progresele remarcabile obținute de țara noastră într-o perioadă foarte dificilă. Țin să le mulțumesc colegilor care au contribuit la acest progres. Mă refer în special la miniștrii care au făcut parte din Guvernul anterior. Trebuie să ne bucurăm pe deplin de acest moment, dar suntem conștienți că mai avem o mulțime de lucruri de realizat. Euforia a fost scurtă, dar este necesar să continuăm să muncim chiar și non-stop pentru a obține progrese și mai mari”, a declarat Alexandru Munteanu.

Reamintim faptul că recent a fost numit în funcție noul guvern condus de Alexandru Munteanu, după ce Dorin Recean a decis să nu mai continue cu un nou mandat de premier.

Stiri relevante
Top stiri
05.11.2025 08:12 394 Horoscopul zilei 05.11.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte