09:59:11 22.06.2026
Stiri

VIDEO // Din ce a câștigat Pavel Filip MILIOANE în 2014

Social 15.01.2016 15:20 Vizualizări3797

Familia ministrului în exercițiu al Tehnologiei Informației și Comunicațiilor, Pavel Filip, a vândut, în toamna anului 2014, o casă pe care o deținea în sectorul Centru al capitalei.

În declarația de avere pentru 2014, Pavel Filip arată că a vândut imobilul de pe str. Vasile Alecsandri cu puțin peste trei milioane de lei.

Ziarul NAȚIONAL a scris încă în vara anului 2014 că ministrul și-a scos casa la mezat cu 179 de mii de euro.

Tot în 2014, Pavel Filip, candidatul democraților la funcția de premier, a câștigat de la locul de muncă 147 749 de lei, iar soția sa, de la SRL „Burex”, 141 509 lei. Familia Filip a mai avut un venit de 50 de mii de lei din darea în arendă a unui imobil.

Totodată, Pavel Filip este proprietarul a nouă terenuri, opt dintre care extravilane, toate moștenite în 2004 și 2012.

Tot prin moștenire a obținut Filip și o casă de 54,3 metri pătrați, dar nu este indicată localitatea. Anterior, Filip arpăa faptul că ar fi vorba de casa părintească din Pănășești, Strășeni.

Familia Filip nu declară alte imobile. În schimb, în 2007, a procurat un „BMW X5”, fabricat în același an, cu 400 de mii de lei.

Pavel Filip mai deține 724 de acțiuni la SA „Bucuria”, dar și conturi bancare în care păstra în 2014, împeună cu soția, 5 723 de euro și peste 250 de mii de lei.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
22.06.2026 08:05 217 Horoscopul zilei 22.06.2026
21.06.2026 07:53 671 Horoscopul zilei 21.06.2026
20.06.2026 08:16 1193 Horoscopul zilei 20.06.2026
19.06.2026 08:22 1292 Horoscopul zilei 19.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.22 1 USD 17.64 1 RON 3.86 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte