05:50:20 27.08.2016
Stiri

VIDEO Poftiți în casa ministrului FILIP! O vinde cu 179 de mii de euro

Social 23.06.2014 11:10 Vizualizări5590 Autor: Ziarul National

Ministrul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor, Pavel Filip, nu și-a vândut deocamdată casa de pe str. Vasile Alecsandri din capitală pe care a scos-o la mezat încă acum un an.

Pe un site de anunțuri, este plasat și un filmuleț video cu interiorul imobilului, ministrul sperând să convingă măcar acum cumpărătorii să-i dea 179 de mii de euro pe imobil.

„URGENT! De vânzare, casă în stare ideală, cu o suprafață de 170 de metri pătrați, situată pe un teren de 5 ari, în sectorul Centru, str. V. Alecsandri, lângă „40 ANI”. Casă construită foarte calitativ din cotileț, în trei nivele, are 3 dormitoare, living impresionant, dormitor de oaspeți, bucătărie, terasă, subsol, beci, mai multe grupuri sanitare și garderobe, balcoane și garaj în doua nivele ș.a. Casa dispune de mobilier calitativ și este complet utilată cu tehnică performantă în eurostil. În casă este realizată reparație cu finisaje de cea mai înaltă calitate: gresie, faianță, parchet, uși și ferestre din lemn, încălzire individuală, instalații electrice și sanitare, alarmă, poartă automatizată etc.”, scrie în anunțul de vânzare.

Cel mai probabil, familia Filip nu mai locuiește aici, deoarece, așa cum se vede în imaginile video, garderobele sunt goale și așteaptă deja noii stăpâni.

Menționăm că imobilul de pe str. Vasile Alecsandri este trecut în acte pe numele soției ministrului, Tatiana, și are o suprafață de 68,7 metri pătrați (suprafața primului etaj - n.r.). Familia Filip a cumpărat casa la sfârșitul anului 2001.

Potrivit datelor de la Cadastru, casa ministrului este amplasată pe un teren de 4,2 ari și are două construcții accesorii – una de 27,1 m.p. și alta de 8,2 m.p. Cel mai probabil, aceste construcții sunt garajele în care soții Filip își țineau mașinile „BMW X5” și „BMW 325” pe care le dețin.

În declarația sa de avere pentru 2012, ministrul indică faptul că această casă valorează peste 943 de mii de lei (aproximativ 50 de mii de euro), dar o vinde cu 179 de mii de euro.

În aceeași declarație de avere, ministrul mai indică un apartament de 27 de metri pătrați în Chișinău și casa părinților din satul Pănășești, raionul Strășeni, pe care a primit-o drept moștenire.

Comisia Națională de Integritate nu a făcut deocamdată publice declarațiile de avere ale demnitarilor pentru anul trecut, iar pe site-ul ministerului pe care îl conduce Pavel Filip nu și-a publicat averea obținută în anul 2013.

Ministrul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor nu a răspuns la telefon să ne spună dacă și-a procurat vreun imobil în anul trecut sau locuiește în apartamentul de 27 de metri pătrați, după ce și-a scos casa la vânzare.

După apariţia acestui articol, site-ul pe care a fost publicat anunţul privind vânzarea casei ministrului a scos videoul postat anterior şi a micşorat preţul locuinţei până la 167 de mii de euro.

Stiri relevante
Lilian 23.06.2014 11:32

Modesta casa si nu scumpa in comparatie cu unele castele ale unor demnitari.

Andrei 23.06.2014 11:32

Eu personal tot mi-as declara casa la un pret real pe cind as vinde-o cu unul mai inalt este un drept comercial al meu si plus trebuie inclusa si reparatia nu vad nimic gresit si daca a decis s-o vinda fie asa .

Catalina 23.06.2014 11:34

Sigur ca asa o casa merita acesti bani, mai ales ca aici sau investit cu siguranta mai multi bani, E foarte draguta si facuta cu gust

Catea 23.06.2014 11:47

Cine are bani si posibilitati sigur ca o poate cumpara mai ales ca are reparatie facut cu foarte bun gust, mobila si toate conditiile necesare

Anton 23.06.2014 11:50

Nu vad un lux desavirsit in aceasta caza ci vad o acuratete si o frumusete in aranjarea obiectelor. Cel care o va achizitiona va avea toate necesitatile reale ale unui trai decent, dar si normal ca va trebui sa aiba si resursele necesare intretinerii.

Gita 23.06.2014 13:30

Comisia de Integritate trebuie sa ia act si sa il audieze pe Ministru Petru Filip. Este o farsa , cum poti declara o casa la un pret de 4 ori mai mic si inca de un demnitar de rang inalt. Pe cine va convinge in alegeriile parlamentare urmatoare asemenea demnitari sa ii mai voteze inca o data?! Vrem sa cunoastem ce mai ascune inca ministrul Filip in declaratii de avere si de ce? Bravo Ziar National pentru o asa o investigatie!!! Daca unii ministrii nu isi cunosc averilereale inseamna ca trebuie ajutati de Comisia de Integritate

Ion 23.06.2014 14:00

Pentru Gita care inca traieste pe alta lume, omule oricare imobil are o valoare pe care o estimeaza cadastrul, si respectiv Filip a declarat anume acea valoare stipulata in actele acestui imobil. Si apartamentul meu e estimat pe piata la 50.000 euro dar in actele cadastrale la 270.000 lei. Nu fi naiv si nu polemiza.

T. Aliona 23.06.2014 14:30

E un lucru firesc sa cumperi si sa vinzi o casa. La fel precum sa cumperi sau sa vinzi o masina, din diverse motive. Faptul ca acets video facut cu un an in urma apare abia acum in presa ar putea fi interpretat ca o comanda politica.

Daria 23.06.2014 14:54

Bravo Ziarul National!!! Avem si noi presa onesta si neangajata. am dori aricole de demascare a functionarilor si demnitarilor care se fac ca ploua si ca nu stiu cum se face o declaratie de avere Astfel tara isi va cunoaste eroii. Da la urma urmei lasa sa isi faca datoria Comisia de Integritate ca e platita din banii nostri si sa faca public rezultatele. Toata averea trebuie declarata la valoarea de piata ca sa nu avem case de milione dar impozitele se platesc simbolice. E un fel de frauda fiscala legalizata la nivel inalt.

Ion 23.06.2014 15:10

amintiri frumoase,pentru ca aceasta casa este proiectata si construita de tatal meu ,constructia casei a inceput in anul 1998

Micu 23.06.2014 15:15

E regretabil ca si unii ministrii recurg la asa trucuri pentru a se eschva de plata corecta a impoziteleor. E inresant da cu ce pret a cumparat casa respectivul? Oare va plati impozitele macar acuma sau va declara casa ca a vinduto la valoarea cadastrala ????

Doina 23.06.2014 18:20

Pazea !!!! Daca unii ministri inceraca sa manipuleze cu avaerea atunci ce sa cerem de la functionarii de rand. Bun exemplu de urmat. tot il vedeam la Tv ca ne indulceste cu perspectivele TIC da intretimp omul isi doseste avaerea .

Dinu 23.06.2014 18:23

ATENTIE PENTRU BLOGGERI !!! ------------------------------------ MATERIAL DEMN DE UN ZIAR ONEST APRECIEZ AUTORII ARTICOLULUI , BRAVO CA AU EFECTUAT O ASEMENEA INVESTIGATIE DE JURNALIST!!! PROPUN SA LANSAM CAMPANIA " MIINI CURATE IN URMATORUL PARLAMENT"