10:15:30 27.04.2024

Simona Halep a pierdut primul meci OFICIAL pe care l-a disputat după 18 luni, deși și-a zdrobit adversara în primul set. Campioana din România a anunțat numele noului său ANTRENOR

Actualitate 20.03.2024 11:28 Vizualizări1655 Autor: Ziarul National

Simona Halep (România) a fost învinsă de Paula Badosa (Spania, 80 WTA), scor 6-1, 4-6, 3-6 în primul tur al turneului WTA 1000 Miami Open! Românca a revenit în circuit după o pauză de 18 luni, dar lipsa meciurilor a contat enorm.

Halep i-a lăsat un singur game Badosei în actul inaugural, 6-1, cu toate că s-au văzut anumite carențe în jocul ei, îndeosebi pe serviciul al doilea.

Românca nu a mai putut menține ritmul în setul secund și a solicitat îngrijiri medicale, înainte ca iberica să egaleze. Aflată și ea într-o formă slabă, Badosa a reușit să o țină la respect pe Halep în decisiv, eliminând-o pe româncă. Simonei îi mai trebuie timp pentru a reveni la forma de dinaintea suspendării, dar are această capacitate, după cum a arătat jocul ei la Miami.

Campioana din România a anunțat astăzi, la microfonul Digi Sport, că și-a ales noul antrenor, iar acesta este Carlos Martinez.

„Am vorbit cu Carlos Martinez, o să am o perioadă de pregătire, de cunoaștere, să spun așa, după Miami, când mă voi întoarce în Europa. Sper să meargă bine, eu îl apreciez foarte mult, a lucrat cu jucătoare care mie mi-au plăcut foarte mult, cum a fost Svetlana Kuznetsova și îi admir munca foarte-foarte mult. Sper să ne înțelegem și sper să fiu aptă să muncesc la nivelul la care el își dorește și să facem treabă bună împreună.", i-a declarat Simona Halep.

Carlos Martinez Comet este un antrenor de tenis spaniol, în vârstă de 49 de ani, născut la Barcelona.

El a pregătit în carieră mai multe jucătoare de tenis, cele mai cunoscute fiind Clara Tauson, Svetlana Kuznetsova și Daria Kasatkina.

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...