19:46:02 04.05.2024

Formula 1 a rămas fără campion mondial! „Îi va lipsi Formulei 1 şi îi doresc tot ce este mai bun”

Sport 03.12.2016 19:00 Vizualizări3979 Autor: Ziarul National

Pilotul german Nico Rosberg, noul campion mondial la Formula 1, şi-a anunţat, vineri, retragerea din activitate. În vârstă de 31 de ani, Rosberg şi-a explicat decizia prin intermediul unei scrisori pe care a publicat-o pe pagina personală de Facebook.

„În cei 25 de ani de curse, visul meu, singura mea mare dorinţă a fost să devin campion mondial în Formula 1. Cu toată munca, sacrificiile, acesta a fost ţelul meu. Şi acum l-am atins! Mi-am urcat muntele, sunt pe vârf şi totul pare perfect.

Când am câştigat cursa de la Suzuka, iar destinul câştigării titlului se afla numai în mâinile mele, am început să simt presiunea cu adevărat şi am început să mă gândesc la încheierea carierei, dacă reuşeam să devin campion mondial.

La Abu Dhabi, duminică dimineaţă, am ştiut că aceea putea fi ultima mea cursă, iar acel sentiment mi-a eliberat capul de gânduri înainte de start. Am vrut să mă bucur de fiecare secundă a acelei experienţe, ştiind că ar putea fi pentru ultima dată. Apoi s-au stins luminile şi am avut cele mai intense 55 de tururi din viaţa mea. Am luat decizia (n.r. de a se retrage) luni seară. După ce am reflectat o zi, primele persoane cărora le-am transmis asta au fost Vivian şi Georg (n.r. Georg Nolte, membru al echipei lui Nico), urmaţi de Toto", scrie Nico Rosberg într-o postare pe contul oficial de Facebook.

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a devenit duminică, 27 noiembrie, noul campion mondial al Formulei 1, după ce s-a clasat pe locul doi în Marele Premiu de la Abu Dhabi, ultima cursă a anului. Cu nouă victorii de circuit în acest an, Nico Rosberg a obţinut primul titlu de campion mondial din carieră, după ce în sezoanele 2014 şi 2015 a încheiat pe locul 2.

De-a lungul carierei în Formula 1, Nico Rosberg a luat startul în 206 de mari premii şi a obţinut 23 de victorii. În 30 de curse a plecat din pole position şi a prins podiumul de 57 de ori. În total a strâns 1594,5 puncte.

În Formula 1, Rosberg a concurat pentru Williams (2006-2009) şi Mercedes (2010-2016).

Lewis Hamilton a declarat că nu este "contrariat" de decizia luată de pilotul german şi că se anticipa oarecum o astfel de mişcare.

„Îi va lipsi Formulei 1 şi îi doresc tot ce este mai bun. Sunt sigur că este o surpriză pentru mulţi. Eu sunt, probabil, singura persoană care consideră că nu a fost o surpriză deoarece îl cunosc de mult timp. Este prima dată când a câştigat în 18 ani, de asta nu a fost o surpriză că a decis să se oprească. Are o familie asupra căreia vrea să se concentreze şi îşi doreşte mai mulţi copii, iar F1 ia mult timp. Dacă îmi va lipsi rivalitatea? Bineînţeles! Este ceva ciudat şi va fi trist să nu-l am în echipă anul viitor. N-aş spune că sunt contrariat. Bineînţeles că este păcat că nu îmi va permite să-mi iau titlul înapoi sau să lupt pentru asta, dar e alegerea lui şi îi respect decizia. Am concurat unul împotriva celuilalt de 18 ani şi nu este cel mai prost scenariu pentru mine", a declarat Hamilton pentru motorsport.com, citat de prosport.ro.

03.05.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Să nu ne deprindem, ...

29.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Avatarul Partidului Șor

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...