Stiri

Volodimir Zelenski şi Giorgia Meloni au discutat despre consolidarea apărării aeriene a Ucrainei

Actualitate 10.01.2025 11:44 Vizualizări2175
Volodimir Zelenski şi Giorgia Meloni au discutat despre consolidarea apărării aeriene a Ucrainei president.gov.ua

Preşedintele Ucrainei Volodimir Zelenski şi premierul Italiei Giorgia Meloni au discutat despre consolidarea apărării aeriene a Ucrainei, solicitând urgentarea trimiterii unui număr cât mai mare de rachete în contextul celui de al zecelea pachet de ajutor miliitar aprobat de Guvernul de la Roma.

„La Roma, preşedintele Ucrainei, Volodimr Zelensk, s-a întâlnit cu preşedinta Consiliului de Miniştri al Italiei, Giorgia Meloni. Unul dintre subiectele-cheie ale discuţiilor lor a fost abordarea nevoilor de apărare ale Ucrainei, în special consolidarea apărării aeriene”, conform unui comuncat al Preşedinţiei de la Kiev, citat de news.ro.

Zelenski şi-a exprimat recunoştinţa faţă de guvernul italian pentru aprobarea celui de-al zecelea pachet de ajutor militar, subliniind căă întărirea forţelor ucrainene pe câmpul de luptă, precum şi protejarea oraşelor şi satelor de atacurile ruseşti, sunt aspecte esenţiale pentru obţinerea unei păci juste şi durabile.

„Ne concentrăm acum pe urgentarea anumitor elemente din acest pachet. Avem sisteme de apărare aeriană SAMP/T, dezvoltate în colaborare italo-franceză, iar numărul de rachete este foarte important pentru noi – contăm pe acestea. Este o tranşă de rachete pe care deja o primim, dar mai există o altă tranşă care trebuie finalizată pentru a putea fi livrată”, a declarat Volodimir Zelenski.

Preşedintele Ucrainei a subliniat, de asemenea, eforturile active pentru pregătirea Conferinţei de Redresare a Ucrainei (URC-2025), care este programată să aibă loc la Roma în perioada 10 - 11 iulie.

„Echipele noastre au început să lucreze la conferinţa de redresare din acest an, cu un accent deosebit pe patrimoniul cultural. Aici ne bazăm în principal pe Italia. De asemenea, colaborăm cu UNESCO şi vom coopera separat cu Franţa. Mi-aş dori ca Italia să contribuie semnificativ la recuperarea patrimoniului nostru istoric – au o expertiză remarcabilă în acest domeniu”, a subliniat Zelenski.

În plus, Volodimr Zelenski şi Giorgia Meloni au acordat o atenţie specială sprijinirii Ucrainei pe drumul său către aderarea la UE.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.99 1 USD 17.09 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri