04:52:32 09.05.2021
 
Stiri

VIDEO // Maia Sandu își pune SPERANȚE într-o instituție pentru ca alegerile să nu fie VALIDATE

Politică 19.11.2016 11:00 Vizualizări14619 Autor: Ziarul National
VIDEO // Maia Sandu își pune SPERANȚE într-o instituție pentru ca alegerile să nu fie VALIDATE


Liderul Partidului Acțiune și Solidaritate, Maia Sandu, speră că magistrații Curții Constituționale nu vor valida scrutinul din 13 noiembrie curent, prin care contracandidatul său Igor Dodon a câștigat cursa prezidențială.

PAS a depus o serie de contestații la Comisia Electorală Centrală, dar instituția a aprobat rezultatele scrutinului. Acum, Curtea Costituțională urmează să ia decizia dacă validează sau nu alegerile prezidențiale.

„Într-o țară în care instituțiile statului și-ar face treaba, atunci contestațiile depuse de noi ar fi văzute ca niște lucruri foarte grave. În R. Moldova știm care e starea de lucruri, știm că marea majoritate a instituțiilor statului sunt captive. Acum aceste instituții pot demonstra că sunt idependente. Nu vreau să vin cu o prognoză a deciziilor acestora, dar vreau să cred că avem cel puțin o instituție care are curajul să respecte legea și nu face ceea ce spun oamenii din afara legalului”, a menționat Maia Sandu într-un interviu pentru Europa Liberă. Aceasta a lăsat să se înțeleagă că CC este instituția de la care se așteaptă să facă dreptate.

Potrivit Maieie Sandu, nu e vorba de diferența de voturi, dar trebuie să se ateste că s-a încălcat legea. „Fie ca sunt peste 65 de mii sau câteva mii, dar în cele din urmă e vorba de încălcarea procedurilor legale”, a mai adăugat aceasta.

Liderul PAS a mai spus că și-ar dori repetarea alegerilor, pentru ca oamenii să aibă ocazie să-și voteze democratic președintele.

Prietenii tăi merită să știe ASTA!

Stiri relevante

maria 19.11.2016 11:11

nu se calmeaza...chiar e ridicola...da sa fie si de 7 ori repetate alejerile ca n-are nici o sansa.

Dragos 19.11.2016 11:38

Ce vreti daca RM este con-dusa de gangsteri si degenrati obedienti, sionisti, masoni si alte gunoaie? Toti astia, inclusiv infractorii in robe de judecatori, procurori, au averi uriase si vor putere uriasa, tentaculara peste o masa amorfa de ignoranti, anchilozata, credula, senila. Or, minciuna este cel mai stralucit agent electoral. Artileria grea Plahamas&DodonBahamas a creat un fel de situatie de asediu, pentru ca insipide peuple sa puna botul si sa dea cu votul pe cel agreat de Cosa Nostra&Funesta Russalca. Este deprimant si ingrozitor! Naivii, credulii, anchilozatii au votat Baraba, Infractorul, Infernul. Un ineptocrat de sorginte bolsevica, un avorton rasist, misogin, neiubitor de tara, bastinasi. O lepadatura ca Dodonbas nu are voie nici macar sa deschida ratul ala ca o hazna, daramite sa fie sef de stat. Sigur, tot ce s-a intamplat a fost complicitate la hotie electorala. Nici CC nu este mai breaza.

Alina 19.11.2016 13:54

Domnita fara minte si fara demnitate, din cauza oamenilor ca dumneata, ignoranti, cu mintea ingusta si incapacitate de a gindi logic, suntem de 25 de ani in mocirla si ne fura pe toti dea rindul. Invatati de la tarile din lumea dezvoltata sa aveti gindire critica si sa actionati atunci cind un pretins destept iti incalca drepturile, il apuci de urechi si-l dai jos, bineinteles pe cai legale. Iar cei ca dumneata care nu va pasa de magariile facute de politicieni, functionari, etc. si acceptati sa fiti furati, calariti si batjocoriti, ati sta mai bine acasa sa nu va vada si sa nu va auda nimeni.

iri 19.11.2016 15:08

Bravo Dragos, de acord cu tine, in acelasi gand ca mii de romani sau cetateni de buna credinta cu intelectualul superior dodongvistilor!!!

iri 19.11.2016 15:11

Marioara , Marie ridicol e cel ce crede ca minciuna are valoare, sa fi fost in locul Dodonistilor mi-ar fi rusine sa mai scriu , sa-mi arat fata, sa cred ca exista lege, Sunteti patati si marcati pe viata!

maria 19.11.2016 16:19

ratatilor,intorcandu-ma intamplator la articolul dat v-am citit comentariile,voi chear in serios asteptati ceva de la papusa asta?ce a facut ea pentru convinjerea voastra ,numai nu repetati din nou de camerele video la bac si reforma codului de educatie,ca astea -s niste aberatii,fara effect.sa iesi in fata oamenilor ,sa ziambesti dragut ,sa mieuni ceva citind de pe foaie-asta va impresioaneaza?ce fapte a savirsit ea?eu n-am votat pe dodon,dar din pacate pe dansa,scuipand ,dar am votat-o, si ce?o vad zilnic victimizidu-se si mii greata

Costica 19.11.2016 17:18

Marie,daca tii greata aruncate in WC-te vei simti mai bine...

Alina 20.11.2016 03:48

Cu Maria este clar. Nu e nici o Marie in spatele aberatiilor expuse. Probabil un Vaniusa, care isi castiga existenta pe post de curva bloghist-hibrida. Totusi, as vrea sa cunost opinia dvs vis-a-vis de o situatie foarte stranie, ca sa nu zic stupido-moldava. Cetatenii "nostri", din transnistria, care masiv au contribuit la fraudarea votului, ei, au dreptul moral dar si legal de a vota un presedinte al R. Moldova fara a confirma loialitatea fata de statul asta. Vreau sa zic, ca de fapt, acei cetateni au participat in alegerea presedintelui de partea ceia, au participat in alegerile in sovietul suprem si in referendumul de independenta a teritoriului lor si chiar cu intentia de alipirea la rusia. Ei, cei de acolo, absolut deschis isi manifesta ura fata de R. Moldova si au luptat intotdeauna impotriva tarii noastre. Atunci, cu ce ocazie ei sunt lasati sa ne decida soarta noastra ? De fapt este o actiune de trasnistrizare a Moldovei. Mi se pare, ca toti acei din transnistria, care au dorit sa voteze, trebuiai cel putin sa semneze o declaratie pe propria raspundere, ca nu au participat si nu vor participa in actiuni politice (inclusiv alegeri si referendumuri) desfasurate in transnistria, in special indreptate impotriva R. Moldova. Dar altfel, se primeste ca ei de acolo ne urasc cu inversunare si in plus vin la sectiile noastre de votare si voteaza cum li se comanda, pentru a compromite statul R. Moldova. Mie mi se pare incorect si inacceptabil. Voi cum credeti ??

Iuliana 20.11.2016 20:38

Suntem de acord cu tine, draga Alina. Mai mult de atât. Noi doi avem un regret în suflet, ca nu am putut intelege această situație încă în anul 1967. Încă de atunci știam, ca Tiraspolul duce o politică ostilă față de noi, moldovenii. În 1965 au fost niște revolte de strada, neînțelegeri între studenții moldoveni din Institutul Pedagogic si tineretul rusofoni din Tiraspol. Atunci colegul nostru Gheorghe Ghimpu a fost arestat si închis pentru câteva luni bune. Puține am înțeles. Stiam doar că în oraș nu suportau ca noi să vorbim moldoveneste. Noi, însă, nu suportam ca în oraș nu sunt scoli moldovenești, unde noi să facem practica. Am fost nevoiți să ne facem practica pedagogica prin Grigoriopol, nezavertailovca si alte localități îndepărtate de facultate. Cu această greutate pe suflet am ajuns la repartizare. Nimeni dintre noi nu mai vroia să rămână în Tiraspol, să suporte privirile ostile ale localnicilor. Deja ne simțeam străini acolo. Dar erau patrioți si atunci, care observau, ca URSS investește si construiește mai multe în Tiraspol decât în Chișinău. Doi dintre acești patrioți, au venit la noi in ziua repartizării, si, având informație ca noi suntem soț și soție ne rugau să rămânem în Tiraspol, să lucrăm ingineri la Uzina lor. Ne promiteau cursuri de calificare, apartament si salariu bun, numai că noi să fim acolo mai mulți moldoveni, ca altfel urma să fie rău de Moldova noastră. Fiind încă niste copii, noi nu am înțeles seriozitatea propunerii lor și am vrut sa ne întoarcem acasă la părinți, prin părțile Orheiului. Acuma îmi pare rău. Dacă rămâneam si puneam umărul la moldoveni zarea/romanizarea Tiraspolului, făceau asta si alte familii tinere atunci si in fiecare an de atunci încoace, poate nu trăiam zilele, pe care le trăim azi. Ne pare rău, ca am înțeles târziu. Da. Sa nu uit. Erau printre noi și de alde Maria, ce a scris mai sus. Ce fac ei acum ne este greață nouă de dinsii. Asta-i viața și mintea moldoveanului cea de pe urma. Avem multi trădători printre noi și ei sun mai periculoși decât unii rusofoni.