16:45:37 17.08.2025
Stiri

VIDEO // „Limba moldovenească există”. Maria Zaharova a izbucnit în râs când a făcut această afirmație

Actualitate 06.03.2024 14:48 Vizualizări1843
VIDEO // „Limba moldovenească există”. Maria Zaharova a izbucnit în râs când a făcut această afirmație

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Rusiei, Maria Zaharova, a izbucnit în hohote de râs, după ce a declarat că „limba moldovenească există”. Totodată, subalterna lui Serghei Lavrov a comparat problema lingvistică din R. Moldova cu disputele privind identitatea de gen.

„Limba moldovenească există. Înțeleg că sună… Reconfirmarea acestui fapt e stranie în secolul XXI. Pe de altă parte, acum trebuie să demonstrăm și că avem două genuri. Sunt bărbați și femei. Sunt în același rând. Când Sandu, președinta (R). Moldova, încearcă să spună că nu există limba moldovenească și încearcă să o schimbe cu româna, să o redenumească sau nu știu cum face, vreau să spun că, da, unii consideră că și identități de gen sunt 80”, a declarat Zaharova la Soci, unde are loc un for al tineretului, transmite Realitatea.

La acest for participă tineri din UTA Găgăuzia, dar și Transnistria.

De menționat că Zaharova face referire aproape săptămânal la R. Moldova și guvernarea de la Chișinău, pe care o acuză de rusofobie.

Autor:
Top stiri
17.08.2025 08:10 443 Horoscopul zilei 17.08.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte