Stiri

Vești proaste pentru armata lui Putin: Ucraina primește ARMA care poate stopa un atac nuclear

Actualitate 03.10.2022 19:27 Vizualizări3537
Vești proaste pentru armata lui Putin: Ucraina primește ARMA care poate stopa un atac nuclear

Germania a anunțat că îi va livra Ucrainei în „câteva zile” un sistem anti-aerian foarte avansat. Platforma poate ajuta Kievul să distrugă sutele de drone de producție iraniană cumpărate de Rusia pentru acest război, dar poate intercepta inclusiv rachete Kalibr și Iskander, care pot fi purtătoare de focoase nucleare.

Sistemul, IRIS-T SLM, dezvoltat de Diehl Defence, este unul dintre cele mai performante din lume. Germania este presată de aliații vestici să ofere mai mult armament Ucrainei, inclusiv tancuri moderne Leopard 2. Până acum, Berlinul a fost reticent, din cauza dependenței pe care o avea față de Rusia din punct de vedere energetic.

Ucraina va primi patru sisteme IRIS-T, care costă 150 de milioane de euro unitatea. „Sunt foarte importante împotriva dronelor în special”, a declarat ministrul german al Apărării, Christine Lambrecht, citată de CNBC.

În ultimele săptămâni, numărul atacurilor cu drone kamikaze de producție iraniană a crescut. Rușii vizează inclusiv obiective civile.

Este interesant faptul că forțele armate germane nu dețin încă sistemul anti-aerian. Nu este exclus ca IRIS-T să fie livrat Ucrainei acum tocmai pentru a reduce riscul unui posibil atac nuclear.

IRIS-T SLM este eficient împotriva unei game largi de ținte: avioane, elicoptere, rachete de croazieră, rachete aer-sol, rachete anti-navă, rachete anti-radar sau balistice. Totodată, are o rată foarte mare de succes, pe distanțe mici și medii, împotriva unor ținte de mici dimensiuni, manevrabile, precum dronele.





Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Horoscopul zilei 27.08.2026 27.08.2026 13:02 352 Horoscopul zilei 27.08.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 27.08.2026 27.08.2026 13:02 343 Horoscopul zilei 27.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.14 1 USD 17.27 1 RON 3.83 1 RUB 0.20 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri