Stiri

Ucraina, în centrul defilării militare de la Paris de Ziua Franței. Drapelele țărilor din Europa de Est, printre care și al României, vor deschide parada de pe celebrul bulevard Champs-Elysees

Actualitate 13.07.2022 07:59 Vizualizări1151
Ucraina, în centrul defilării militare de la Paris de Ziua Franței. Drapelele țărilor din Europa de Est, printre care și al României, vor deschide parada de pe celebrul bulevard Champs-Elysees

Ucraina va fi punctul focal în cadrul tradiționalei defilări militare de la Paris, de Ziua Franței, ce va avea loc la 14 iulie și care va onora țările din Europa de Est şi trupele franceze desfăşurate pe teritoriul acestora în cadrul NATO, relatează AFP, citat de Agerpres.

”Defilarea este marcată de contextul strategic şi ţine cont de el. Ideea este de a pune în prim-plan solidaritatea strategică cu aliaţii noştri şi capacitatea Franţei de a face faţă provocărilor momentului, ca putere de echilibru şi de antrenament”, conform Palatului Elysee.

Parada terestră de pe celebrul bulevard Champs-Elysees va fi deschisă de drapelele celor nouă ţări străine invitate, dintre care majoritatea vecine cu Rusia sau Ucraina: Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Cehia, Slovacia, Ungaria, România şi Bulgaria.

Vor urma trupele franceze desfăşurate recent pe flancul estic din Europa. Parisul şi-a consolidat net prezenţa pe flancul estic de la începutul războiului din Ucraina, reducându-şi în acelaşi timp misiunile militare din Sahel.

”Împărtăşirea flăcării” va fi tema ediţiei din acest an a defilării. O triplă referire – la legătura armată-naţiune, la flacăra Rezistenţei, reprezentată de Hubert Germain, ultimul ”Companion al Eliberării”, decedat anul trecut, şi flacăra olimpică pe care o deţine în prezent Franţa, până la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024. La paradă vor participa în acest an şi militari medaliaţi olimpic.

În total, aproximativ 6.300 de persoane vor defila în acest an, dintre care aproape 5.000 pe jos. Spectacolul va mobiliza de asemenea 64 de avioane, o dronă, 25 de elicoptere, 200 de cai şi 181 de vehicule motorizate.

Printre cei care vor defila se vor număra şi cele 14 unităţi de trupe marine, care sărbătoresc 400 de ani de existenţă în 2022. De asemenea, vor fi prezenţi reprezentanţi ai Comandamentului de Operaţiuni Speciale (COS), care sărbătoreşte trei decenii de la creare.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Horoscopul zilei 28.08.2026 28.08.2026 12:59 239 Horoscopul zilei 28.08.2026
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.28 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri