Stiri

Ucraina cumpără din Turcia 70 de rachete balistice ATACMS și lansatoare M270, cu acordul SUA pentru reexport

Actualitate 08.08.2026 23:02 Vizualizări276
Ucraina cumpără din Turcia 70 de rachete balistice ATACMS și lansatoare M270, cu acordul SUA pentru reexport

Ucraina a achiziţionat din Turcia 70 de rachete balistice M39 ATACMS, 12 sisteme de lansare M270, care utilizează rachete GMLRS şi ATACMS, precum şi zeci de mii de muniţii cu submuniţie, scrie portalul ucrainean Militarnî, care citează un document al Departamentului de Stat al SUA, publicat în procesul-verbal oficial al lucrărilor Congresului SUA din 6 august 2026.

Documentul menţionează că transferul urmează să înceapă imediat după expirarea termenului legal de 15 zile prevăzut pentru examinarea comunicatelor de către Congres. Departamentul de Stat a transmis documentele corespunzătoare legislatorilor pe 3 august, potrivit presei ucrainene.

Legea americană prevede obligativitatea notificării Congresului în situaţia în care valoarea iniţială a echipamentelor principale de apărare este de cel puţin 14 milioane de dolari, sau când valoarea totală a altor bunuri şi servicii de apărare atinge minimum 50 de milioane de dolari.

Într-un astfel de caz, Congresul nu este obligat să voteze separat pentru aprobarea transferului. Dacă, în termen de 15 zile calendaristice, ambele camere ale Congresului nu adoptă o rezoluţie comună de interzicere, acordul guvernului SUA privind reexportul intră automat în vigoare. Camera Reprezentanţilor se află în vacanţă până pe 31 august, iar Senatul până pe 14 septembrie.

În ansamblu, Congresul a fost informat cu privire la transferul către Ucraina al următoarelor categorii de armament:

- 12 lansatoare M270 MLRS;

- 70 de rachete balistice M39 ATACMS;

- 2 524 de proiectile neghidate M26 de 227 mm, cu încărcături de luptă cu submuniţie DPICM;

- 47 000 de proiectile de artilerie cu submuniţie M509A1 de calibru 203 mm, destinate tunurilor autopropulsate 2S7 „Pion” şi M110.

Transferul va fi realizat prin intermediul unor companii turce, bulgare şi americane de apărare şi logistică, specializate în exportul de armament şi echipamente militare.

Departamentul de Stat a informat Congresul că este dispus să autorizeze acest transfer, întrucât pachetul corespunde obiectivelor SUA în domeniul asistenţei de securitate şi întăririi capacităţilor de apărare ale Ucrainei.

Documentele precizează că Turcia urmăreşte să-şi reducă stocurile de echipamente militare învechite, astfel încât să-şi poată concentra resursele financiare pe modernizarea şi întreţinerea sistemelor existente. La rândul său, Ucraina doreşte să cumpere aceste echipamente pentru a-şi consolida capacităţile ofensive şi defensive de sprijin de foc în cadrul eforturilor de respingere a invaziei ruse.

M39 este prima variantă de serie a rachetei balistice ATACMS, având o rază maximă de acţiune de aproximativ 165 km. Este echipată cu un sistem autonom de ghidare inerţial, cu giroscoape laser, însă nu dispune de sistem de corecţie bazat pe semnal GPS. Deşi precizia sa este relativ mai redusă, acest dezavantaj este compensat prin focosul puternic cu submuniţie, cu o masă de 560 de kilograme.

Focosul M39 transportă 950 de submuniţii de tip M74, concepute pentru distrugerea forţelor umane, a tehnicii neblindate, a mijloacelor de apărare antiaeriană şi a altor ţinte de suprafaţă.

M74 are un diametru de 75 mm şi o masă de aproximativ 500 de grame. La detonare, fiecare submuniţie poate genera în jur de 260 de fragmente, care creează o zonă de lovire cu o suprafaţă de până la 15 metri pătraţi.

La 28 iulie, preşedintele Volodimir Zelenski s-a întâlnit în Statele Unite cu reprezentanţii companiei de apărare Lockheed Martin, producătorul sistemelor ATACMS, HIMARS, F-16 şi al rachetelor pentru sistemele Patriot, context în care a fost discutată şi extinderea cooperării militare dintre Ucraina şi SUA.

Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 08.08.2026 08.08.2026 13:16 632 Horoscopul zilei 08.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.37 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri