Stiri

SUA își încheie valul de atacuri asupra Iranului, după lovirea centrelor de comandă, bazelor de rachete și sistemelor de apărare aeriană

Actualitate 21.07.2026 06:47 Vizualizări457
SUA își încheie valul de atacuri asupra Iranului, după lovirea centrelor de comandă, bazelor de rachete și sistemelor de apărare aeriană

Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a anunţat că a finalizat o nouă rundă de atacuri împotriva Iranului, vizând centre de comandă militare, capacităţi maritime, baze de lansare a rachetelor şi dronelor, precum şi sisteme de apărare aeriană. Scopul acestor operaţiuni este reducerea capacităţii Iranului de a continua atacurile asupra navelor comerciale care tranzitează Strâmtoarea Ormuz.

Potrivit unei postări pe platforma X, noua serie de lovituri americane împotriva Iranului a fost încheiată la ora 21:00 ET, în data de 20 iulie. Atacurile au fost planificate pentru a afecta infrastructura militară folosită de Iran în regiune şi a limita posibilitatea Teheranului de a ameninţa traficul maritim internaţional.

Forţele americane au vizat în mod repetat centrele de comandă militare iraniene, diverse capacităţi maritime, bazele de lansare a rachetelor şi dronelor, dar şi sistemele de apărare aeriană. Astfel, Washingtonul încearcă să diminueze treptat capacitatea Iranului de a desfăşura noi atacuri împotriva navelor comerciale care trec prin Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute energetice ale lumii.

Tranzitul navelor comerciale prin acest coridor maritim internaţional vital continuă. De la începutul lunii mai, forţele CENTCOM au contribuit la asigurarea trecerii în siguranţă a aproximativ 900 de nave comerciale şi a 450 de milioane de barili de ţiţei, demonstrând angajamentul SUA pentru menţinerea libertăţii de navigaţie în zonă.

Comandamentul Central al SUA subliniază că forţele americane rămân mobilizate şi pregătite să tragă Iranul la răspundere pentru agresiunile nejustificate îndreptate împotriva marinarilor civili care doresc să tranziteze liber şi deschis strâmtoarea. SUA afirmă că vor continua să acţioneze, dacă va fi necesar, pentru a proteja traficul maritim şi securitatea regională.

Stiri relevante
Horoscopul zilei 21.07.2026 21.07.2026 13:17 301 Horoscopul zilei 21.07.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 21.07.2026 21.07.2026 13:17 300 Horoscopul zilei 21.07.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.10 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri