05:32:31 24.10.2020
 
Stiri

SONDAJ // O companie ACUZATĂ de FALSIFICAREA datelor își dă cu părerea la Chișinău

Social 15.11.2013 11:35 Vizualizări3383 Autor: Ziarul National
SONDAJ // O companie ACUZATĂ de FALSIFICAREA datelor își dă cu părerea la Chișinău


Compania CCSB din România care a făcut publice, astăzi, datele unui sondaj comandat de controversatul om de afaceri cu legături obscure la Moscova, Renato Usatîi, a fost implicată în mai multe scandaluri peste Prut.

Revista22.ro titra, în iunie 2013, cu referire la această companie: „Dan Voiculescu, acuzat de falsificarea rezultatelor la sondaje CCSB”. În articol scrie că „Mihai Motoc, fost consilier al lui Dan Voiculescu și unul dintre acționarii institutului de cercetare CCSB, a acuzat că fostul patron al trustului Intact îi cerea să modifice rezultatele sondajelor realizate de instituție”.

În această companie, Motoc deținea 18% din acțiunile CCSB, alături de Camelia Voiculescu, fiica fostului patron, care deține 67%, și de Mirel Palada (actual purtător de cuvânt al premierului român – n.r.), care are 15%. „Mihai Motoc a fost directorul general al institutului până în ianuarie 2012, acuzându-l pe Dan Voiculescu că a încercat în mai multe rânduri să-l convingă să măsluiască datele unor sondaje, începând din 2007”, mai scrie sursa citată.

„A făcut presiuni, Dan Voiculescu îmi dădea personal telefon (...). Îmi cerea să modific datele din sondaje. Modificarea solicitată era destul de semnificativă”, a spus Motoc într-o secvență video publicată de evz.ro.

Și hotnews.ro a scris, cu referire la acest subiect, că Motoc a declarat că nu a cedat niciodată presiunilor patronului, lucru care s-a încheiat cu demisia sa din funcția de director general al CCSB.

În datele oficiale ale autorităților din România se arată că această companie are, printre activitățile solicitate, și cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase, pepenilor, comerț cu ridicata al aparatelor de radio și televizoarelor, comerț cu ridicata al ceasurilor și bijuteriilor.

Prietenii tăi merită să știe ASTA!

Top stiri

Ion Cebanu 15.11.2013 12:29

De la o presa afiliata lui Filat la alt ceva nici nu te poti astepta

nicoleta 15.11.2013 12:32

Un sondaj foarte bun as spune eu

buna 15.11.2013 12:34

asta-i situatia la noi filat e in stare de orice,la alt ceva nici nu te poti astepta

Dorin Arseni 15.11.2013 12:43

Poate ceva date despre sondaj? Ca il pupati in fund pe Filat la fiecare pas, noi si asa stim. p/s: mai scrieti ceva si despre contrabanda si faradelegile care o fac acei pe care ii serviti. Sunteti penibili

salut 15.11.2013 13:02

ce oameni cum poti sa scrii una ca asta,,in loc sa informeze societatea despre datele sondajului,,ei spun numai birfe

irina 15.11.2013 13:23

La ce poti sa te astepti de la o presa care este afiliata lui asta VERDE,,ce nu fac oamenii estea pentru niste banuti

Marina 15.11.2013 13:32

cu cit vo platit Filat ca sa scriti asta?

Mihai Cebotaru 15.11.2013 13:33

Problema nu este in compania care a efectuat sondajului ci in liderii coalitiei care acum se afla la guvernare si in care oamneii au pierdut increderea - cu Filat contrabandist, corupt si micinos, Moldova nu are nici o sansa de prosperitate pe viitor.

Grigore 15.11.2013 13:42

Iarasi pupcuristi din opozitie acuza guvernarea...Si iarasi fara nici o dovada doar vorbe goale...Sunteti prosti,mi se face mila de voi)Deja nici nu stiti ce minciuni sa mai spuneti .

Ion90 15.11.2013 13:49

Nici nu ma mir ca Usatii a facut asa ceva.Dupa ce a fost si prins ca se ocupa cu traficul de fiinte umane si a scapat cu citeva milioane...Si acum va cuparat o ambulanta si crede ca am uitat tot?Nu suntem asa de prosti dmn Usatii!!!Veti ramine un mafiot pina la sfirsitul ,sfirsitului!

Jorick 15.11.2013 13:51

Oameni buni. Sunteti atat de egoisti si neintelegatori... Nu se vede oare ca actuala guvernare nu face decat munca sa (si o face destul de bine). De ce atata ura si nebuneala asupra perosanelor politice ? Cei ce va ascundeti dincolo de mesajele recent scrise (Mihai, Marina, irina) etc... Se vede bine ca sunteti niste supusi a unuia din partidele contra PLDM. irina - dar tie cat banuti iti plateste ca ai scris ceva ce sa-l ingroape pe filat ???

nazgul 15.11.2013 13:55

Sondajul este destul de corect. Voi sunteti niste magari ca invinuiti guvernarea. Nu are nimic guvernarea cu aceasta. Sunteti o opozitie murdara si mincinoasa.

JackVarabei 15.11.2013 13:58

Usatii nu scapa bine de un catat si da peste altul. Nu o sa va mearga asa de multe ori domnule Usatii. Veti nimeri odata si bine....... si o sa va para rau ca ati ales calea politica. Eu un sfat v-as da (lasati politica ca nu e pentru Dvs).

barbossa 15.11.2013 14:01

Usatiiiiiiii. Adevarul doare asai ??? SI ti-ai gasit si persoane sa lase comentarii de bine despre tine ? Stie lumea ce fel de om esti, nu te mai ascunde degeaba.

Grigore 15.11.2013 14:03

Vad ca toti il invidiati pe dmn Filat...Am o impresie ca comentarii scrie Ghimpu cu Voronin...Doar "pustaslovii" de PL si PCRM pot spune asa povesti!Sau Plahotniuc scrie?ca acum are timp liber pentru "mahinatiile" lui .

Sandu 15.11.2013 14:48

Usatii e un bandit adevarat. Mii sila de cei care il apara acum prin comentarii, sa va fie rusine. Ati ajuns deja sa aparati un bandit.

Damian 15.11.2013 14:53

pupati-l bine in fund pe domnul Filat , ce mai aveti a face, voi lepre ce sunteti ce faceti pentru aceasta tara???? CCEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE?? Stiti doar sa criticati si sa invinuiti oameni nevinoveti. dl Filat a facut multe, foarte multe lucruri bune pentru aceasta tara, dar voi , cei care urlati ca nu stiu cine nu stiu ce face, ce faceti??? Ii ajutati pe niste criminali ca Usatii sa fure tara, sa-si construiasca imperii?????

Anatol 15.11.2013 14:57

Imi vine a ride cind vad cum niste indivizi, posibil platiti de Usatii incearca sa-i apere Shuba. Degeaba, lumea stie cine este el, si au vazut si video cu el , cum pune tara la cale, cum fura si face multe lucruri murdare.

Vasea 15.11.2013 15:01

Nu sint adept alPCRM,dar cu regret trebue sa constatam ca este foarte corect si aproape de realitate acest sondaj. Alegerile o sa confirme.

Vasea 15.11.2013 15:04

Filat a chidanit pe toti cei mai devotati oameni care au contribuit la scorul lui electoal.Acesti oameni cu forta dubla o sa lucreze in alegeri impotriva lui.

Alexei 15.11.2013 15:08

Usatii , clown. Aduce el pe blesteashie , leps si nu mai stiu pe cine sa cinte pe la noi in sat, ca sa unga ochii lumii ca el ii bravo si ii de treaba. Dap mai baiete, a fura milioane poti bine, foarte bine, si mai vrei sa ramii basma curata?? Pe Vlad Filat l-a inceput a ataca, ca sa distraga atenti de la porcariile lui, dap nu merge , nu ne ei tu cu bombonika.

Jos Comunistii 15.11.2013 15:11

Vasea , idi guleai. Si mai vrei si tu, vrei sa amagesti lumea cu fasolele, eu nu sunt adept al PCRM, da ce esti tu, Lenin cel mic?!

alin 15.11.2013 15:39

Usatii dupa ce a furat toata moldova si a facut contrabanda cu narcotice si tot topul de prostii acum crede ca va intra in politica, jos mafia .

ion 15.11.2013 15:45

Usatii este tradator angajat da rusi ca sa faca dzordine si haos in Rm.

Dimitrii 15.11.2013 15:52

Usatii nici nu are de unde , acest om a ucis fara Mila zeci de oameni Acuma acesta tradeaza in stat intreg , un imbecil de om a furat de la oameni ultima bucatica urat de tot

alin 15.11.2013 15:53

Domnul Filat este printre unicii politicieni care lucreaza cinstit si singurul lucru cel preocupa acum este viitorul tarii si integrarea europeana da nu ca Usatii un tradator de patrie si acum cere si el dreptate

elena 15.11.2013 15:59

RM la moment este in pericol deoarece mafia si tradatori sunt peste tot si unica persoana care poate deznate tosta aceasta ciuma este domnul Filat si cu partidul PLDM.

Salut 15.11.2013 16:35

Vai alin:da cit ti-o dat Filat ca sa tii cu el,,,,,conform realitatii putin sunt de parerea ta,,nustiu cum se preocupa acum filat de viitorul tarii,,ce face de fapt,,,,,,,TRADATORU

Nicolae 15.11.2013 18:05

Sa fim seriosi, Renato Usatii este un MAFIOT! Nu mai vreau sa vorbesc despre degradati alt de el. Ce a facut el pentru dezvoltarea Republicii Moldova, CE?!

Victor 15.11.2013 18:06

Apropo, pentu toţi cei care cred că Renato Usatîi este alb şi pufos, ar fi bine să cunoaşteţi că în convorbirile sale telefonice, nu o dată, se întâlnesc familiile Averin – liderul Organizaţiei Criminale “Solnţeevskaia”, Krapivin – ajutorul directorului “РЖД Якунина”, Boris Userovici, ajutorul lui Krapivin şi, nu in ultimul rind, Grigore Karamalaka(alias Bolgar), care se află in urmărirea internaţională de circa 14 ani. Şi că, prin faptul că îl susţineţi, deveniti complice în distrugerea conducerii Republicii Moldova şi, respectiv, în stoparea semnării acordului de la Vilnius.

Stefan 15.11.2013 18:07

Oare se gîndesc apărătorii acestui făleştean, ce se ascunde după toate donaţiile şi toate binefacerile sale?