Stiri

Şase ţări UE solicită Comisiei Europene reducerea plafonului de preţ al G7 pentru petrolul rusesc

Actualitate 13.01.2025 14:22 Vizualizări1466
Şase ţări UE solicită Comisiei Europene reducerea plafonului de preţ al G7 pentru petrolul rusesc X

Şase ţări din Uniunea Europeană au cerut Comisiei Europene să reducă plafonul de preţ de 60 de dolari pe baril impus petrolului rusesc de ţările G7, argumentând că ar reduce veniturile Moscovei pentru a continua războiul din Ucraina fără a provoca un şoc pe piaţă, relatează Reuters, citat de news.ro.

Plafonarea preţurilor la ţiţeiul rusesc transportat pe mare, precum şi la produsele petroliere rafinate a fost stabilită de ţările G7 pentru a reduce veniturile Moscovei din comerţul cu petrol şi, în acest fel, pentru a limita capacitatea ţării de a-şi finanţa invazia din Ucraina.

„Măsurile care vizează veniturile din exportul de petrol sunt cruciale, deoarece reduc cea mai importantă sursă de venit a Rusiei”, au declarat Suedia, Danemarca, Finlanda, Letonia, Lituania şi Estonia într-o scrisoare adresată Comisiei Europene. „Credem că acum este momentul să sporim şi mai mult impactul sancţiunilor noastre prin reducerea plafonului G7 pentru preţul petrolului”, se arată în scrisoare.

Plafonarea preţurilor de către G7 a fost stabilită la 60 de dolari pentru barilul de ţiţei rusesc, iar pentru produsele petroliere la un maxim de 100 de dolari pe baril de produse premium-to-crude şi 45 de dolari pe baril la produsele discount-to-crude. Aceste preţuri maxime nu s-au modificat din decembrie 2022 şi februarie 2023, când au fost introduse, în timp ce preţurile ţiţeiului rusesc pe piaţă au fost sub acest nivel, în medie, în 2023 şi 2024.

„Piaţa internaţională a petrolului este mai bine aprovizionată astăzi decât în 2022, ceea ce reduce riscul ca un preţ de plafonare mai scăzut să provoace un şoc al aprovizionării”, se arată în scrisoarea celor şase ţări.

„Având în vedere capacitatea limitată de stocare şi dependenţa sa foarte mare de exporturile de energie pentru venituri, Rusia nu are nicio alternativă pentru a continua exporturile de petrol chiar şi la un preţ substanţial mai mic”, se arată în scrisoare.

Potrivit agenţiei Reuters, veniturile din vânzările de petrol şi gaze pentru bugetul federal al Rusiei în 2024 au crescut cu peste 26%, la 11,13 trilioane de ruble (108,22 miliarde de dolari). Veniturile din petrol şi gaze au fost cea mai importantă sursă de numerar pentru Kremlin, reprezentând aproximativ o treime până la jumătate din totalul veniturilor bugetului federal în ultimul deceniu.

În 2023, preţurile mai scăzute ale petrolului şi scăderea exporturilor de gaze reduseseră veniturile Moscovei cu 24%.

SUA au impus vineri sancţiuni mai ample asupra petrolului rusesc, vizând producătorii Gazprom Neft şi Surgutneftegaz, precum şi 183 de nave care au livrat petrol rusesc. Măsura a fost menită să reducă veniturile Rusiei pentru finanţarea războiului cu Ucraina. Un oficial american a declarat că sancţiunile ar putea costa Rusia miliarde de dolari pe lună, dacă sunt aplicate suficient.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.99 1 USD 17.09 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri