Rezultate parțiale la alegerile locale 2020. Cine a câștigat marile orașe din România
Rezultatele parțiale ale votului la alegerile locale din 2020 arată schimbări importante la conducerea orașelor reședință de județ. După numărătoarea parțială a voturilor, configurația politică a primăriilor municipiilor reședință de județ arată după cum urmează:
PNL – 15 municipii și sectorul 6 al Capitalei
PSD – 13 municipii și sectorul 4 al Capitalei
USR-PLUS – 4 municipii și sectoarele 1 și 2 ale Capitalei
UDMR – 4 municipii
Independenți – 1 municipiu și Capitala
FDRG – 1 municipiu
PE – 1 municipiu
Alianța București 2020 – Sectorul 3
PPUSL – Sectorul 5
Cum arată configurația politică a Capitalei după alegeri
Primăria Generală a Capitalei: Nicușor Dan (Independent)
Sectorul 1: Clotilde Armand (USR-PLUS)
Sectorul 2: Radu Mihaiu (USR-PLUS)
Sectorul 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)
Sectorul 4: Daniel Băluță (PSD)
Sectorul 5: Cristian Popescu Piedone (PPU-SL)
Sectorul 6: Ciprian Ciucu (PNL)
Lista câștigătorilor la primăriile municipiilor reședință de județ, conform rezultatelor parțiale
Alba Iulia (județul Alba): Gabriel Pleșa (USR-PLUS)
Arad (județul Arad): Călin Bibarț (PNL)
Pitești (județul Argeș): Cristian Gentea (PSD)
Bacău (județul Bacău): Lucian Viziteu (USR-PLUS)
Oradea (județul Bihor): Florin Birta (PNL)
Bistrița (județul Bistrița-Năsăud): Ioan Turc (PNL)
Botoșani (județul Botoșani): Cosmin Andrei (PSD)
Brașov (județul Brașov): Allen Coliban (USR-PLUS)
Brăila (județul Brăila): Marian Dragomir (PSD)
Buzău (județul Buzău): Constantin Toma (PSD)
Reșița (județul Caraș-Severin): Ioan Popa (PNL)
Călărași (județul Călărași): --------
Cluj-Napoca (județul Cluj): Emil Boc (PNL)
Constanța (județul Constanța): Vergil Chițac (PNL)
Sfântu Gheorghe (județul Covasna): Antal Arpad (UDMR)
Târgoviște (județul Dâmbovița): Cristian Stan (PSD)
Craiova (județul Dolj): Olguța Vasilescu (PSD)
Galați (județul Galați): Ionuț Pucheanu (PSD)
Giurgiu (județul Giurgiu): Adrian Anghelescu (PNL)
Târgu Jiu (județul Gorj): Marcel Romanescu (PNL)
Miercurea Ciuc (Județul Harghita): Attila Korodi (UDMR)
Deva (județul Hunedoara): Florin Oancea (PNL)
Slobozia (județul Ialomița): Dragoș Soare (PNL)
Iași (județul Iași): Mihai Chirica (PNL)
Baia Mare (județul Maramureș): Cătălin Cherecheș (Independent)
Drobeta-Turnu Severin (județul Mehedinți): Marius Screciu (PSD)
Târgu Mureș (județul Mureș): Zoltan Soos (UDMR)
Piatra Neamț (județul Neamț): Andrei Carabelea (PNL)
Slatina (județul Olt): Emil Moț (PSD)
Ploiești (județul Prahova): Andrei Voloșevici (PNL)
Satu Mare (județul Satu Mare): Kereskenyi Gabor (UDMR)
Zalău (județul Sălaj): Ionel Ciunt (PSD)
Sibiu (județul Sibiu): Astrid Fodor (FDGR)
Suceava (județul Suceava): Ion Lungu (PNL)
Alexandria (județul Teleorman): Victor Drăgușin (PSD)
Timișoara (județul Timiș): Dominic Fritz (USR-PLUS)
Sursa: digi24.ro
Cât valorează inelul de logodnă personalizat primit de Maria Sharapova
Cum le-a schimbat trecerea timpului pe cele mai frumoase actrițe de la Hollywood. Imagini vechi de peste 20 de ani
Dieta lui Cristiano Ronaldo ca să fie în forma vieții lui, la 35 de ani. De câte ori pe zi mănâncă și alimentele „secrete”