Stiri

Republica Moldova, invitată pentru prima dată la reuniunea fiscală europeană TADEUS: Pas spre integrarea în UE

Actualitate 06.11.2025 20:30 Vizualizări3044
Republica Moldova, invitată pentru prima dată la reuniunea fiscală europeană TADEUS: Pas spre integrarea în UE

Republica Moldova a luat parte pentru prima dată la reuniunea plenară a administrațiilor fiscale TADEUS. Aceasta aduce laolaltă directorii și directorii adjuncți ai instituțiilor fiscale din țările UE, alături de reprezentanți ai Comisiei Europene, pentru a discuta teme precum combaterea fraudei fiscale, evaziunea fiscală, colectarea eficientă a impozitelor și reducerea decalajului fiscal.

La cea de-a șaptea reuniune plenară TADEUS au participat oficiali din administrațiile fiscale ale mai multor țări, printre care Belgia, Bulgaria, Cehia, Danemarca, Germania, Estonia, Irlanda, Grecia, Spania, Franța, Croația, Italia, Cipru, Letonia, Lituania, Luxemburg, Ungaria, Malta, Țările de Jos, Austria, Polonia, Portugalia, România, Slovenia, Slovacia, Finlanda și Suedia, precum și reprezentanți ai DG TAXUD. Scopul evenimentului a fost de a consolida cooperarea dintre administrațiile fiscale din Uniunea Europeană.

În acest an, pentru prima dată, țările candidate și potențial candidate la UE, inclusiv Republica Moldova, au fost invitate să participe. Directoarea Serviciului Fiscal de Stat din Moldova, Olga Golban, a afirmat că participarea la această reuniune este atât o onoare, cât și un privilegiu pentru țara noastră. Este o ocazie de a învăța din experiențele statelor membre și de a ne pregăti mai bine pentru integrarea în Uniunea Europeană.

„Împreună putem continua să promovăm inovația, transparența și eficiența în administrarea fiscală în toată Europa. Mulțumim pentru această oportunitate. Ne reafirmăm angajamentul ferm de a colabora activ și constructiv în cadrul Programului Fiscalis”, a spus Olga Golban.

Reuniunea plenară TADEUS s-a desfășurat la Copenhaga, Danemarca, în perioada 4–5 noiembrie 2025, conform MOLDPRES.

Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 22.08.2026 22.08.2026 13:28 1167 Horoscopul zilei 22.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.99 1 USD 17.09 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri