Stiri

VOTAT // Regulile pentru achiziția vaccinurilor împotriva COVID-19, SIMPLIFICATE de către Parlament. Temerile opoziției: „Unicul vaccin autorizat în R. Moldova este Sputnik-ul și o să poată participa la licitație doar Sputnik”

Actualitate 12.03.2021 13:37 Vizualizări1436
VOTAT // Regulile pentru achiziția vaccinurilor împotriva COVID-19, SIMPLIFICATE de către Parlament. Temerile opoziției: „Unicul vaccin autorizat în R. Moldova este Sputnik-ul și o să poată participa la licitație doar Sputnik”

UPDATE 14.42 // Deputații au votat în a doua lectură proiectul de lege care prevede simplificarea regulilor de procurare a vaccinului anti-COVID-19.





Guvernul în exercițiu va procura vaccinuri anti-COVID prin derogare de la Legea privind achizițiile publice, după ce Parlamentul a votat, în primă lectură, un proiect de lege în acest sens.

Ulterior, deputații au luat o pauză pentru a pregăti același proiect de lectura a doua, iar votul ar urma să fie dat tot astăzi, după ora 14.00.

Astfel, pentru achizițiile publice privind achiziționarea vaccinurtilor anti–COVID–19, se permite, potrivit documentului, stabilirea perioadei cuprinse între data publicării anunțului de participare în Buletinul achizițiilor publice și data–limită de depunere a ofertelor să fie de cel puțin 10 zile (față de 35 de zile cum prevede legislația – n.r.) pentru procedura de licitație deschisă sau licitație restrânsă; organizarea și realizarea procesului de comunicare cu operatorii economici, inclusiv depunerea ofertelor și clarificărilor prin SIA „RSAP” sau pe suport de hârtie în cazul lipsei funcționalităților în SIA „RSAP”, iar în cadrul procedurii de negociere fără publicarea prealabilă a unui anunț de participare și prin e-mail.

În cazuri de extremă urgență, ase permite atribuirea contractelor de achiziții publice privind achiziționarea vaccinurilor anti-COVID-19 prin utilizarea procedurii de negociere fără publicarea prealabilă a unui anunț de participare, dar și plata în avans pentru achizițiile publice privind achiziționarea vaccinurilor anti-COVID-19.

Deputații din opoziție și-au exprimat temerea că la procurarea vaccinurilor vor fi avantajați anumiți producători sau că în acest proces vor apărea intermediarii care vor dori „să se îmbogățească”, așa cum s-a întâmplat în ceea ce privește contractele de aprovizionare cu măști sau dezinfectanți din ultimul an.

CITIȚI și DOC // Guvernul în exercițiu alocă 60 de MILIOANE de lei pentru procurarea vaccinului anti-COVID-19

Deputatul Partidului Acțiune și Solidaritate, Dan Perciun, s-a arătat nedumerit că negocierile cu producătorii de vaccinuri nu au fost demarate anterior, deși legislația ar oferi această posibilitate.

„Vreau să înțeleg dacă o să mergeți pe negocieri fără anunț sau pe licitație. Pentru că, dacă o să mergeți pe licitație, ținând cont că unicul vaccin autorizat în R. Moldova este Sputnik-ul, celelalte vaccinuri nu aunt autorizate, este permis doar importul lor, o să poată participa la licitație doar Sputnik, ceea ce nu este neapărat un lucru rău, dar e necesar să asigurăm o diversitate pe piața R. Moldova, pentru că oamenii au anumite preferințe”, a declarat Perciun.

Și deputatul Platformei DA, Alexandru Slusari, și-a exprimat temerea că acest proiect de lege ar urmări achiziționarea anume a vaccinului Sputnik, după ce Guvernul a arătat că o doză va costa „circa 10 dolari”.

Constantin Nedelea de la Centrul pentru achizitii publice centralizate în sănătate le-a spus deputaților că „va câștiga cel care va propune cea mai bună ofertă”.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 04.09.2026 04.09.2026 12:54 340 Horoscopul zilei 04.09.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.04 1 USD 17.27 1 RON 3.82 1 RUB 0.20 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri