Stiri

Premierul României anunță COMPENSAREA preţului la energie și gaze și ia în calcul PLAFONAREA preţului la gaze. Statul va compensa 18 bani/kWh la electricitate și 25% din factura la gaze

Actualitate 15.09.2021 19:14 Vizualizări1071
Premierul României anunță COMPENSAREA preţului la energie și gaze și ia în calcul PLAFONAREA  preţului la gaze. Statul va compensa 18 bani/kWh la electricitate și 25% din factura la gaze

Premierul României, Florin Cîţu, a anunțat miercuri că guvernul a discutat, în primă lectură, un proiect de ordonanţă care vizează compensarea preţurilor la energie şi gaz. De asemenea, Cîțu a mai spus că a fost abordată şi plafonarea preţului la gaze, temă care va trebui negociată și cu Comisia Europeană.

„Este vorba despre compensarea preţurilor la energie şi gaz. Am avut o discuţie foarte bună în şedinţa de Guvern de astăzi. Am mandatat Ministerul Muncii, Ministerul Energiei şi Ministerul Finanţelor să vină cu o formă finală. Aş vrea să fie completată forma şi schema cu soluţii pentru compensarea clienţilor non-casnici. Până acum, am vorbit de clienţii casnici. Aş vrea să vorbim şi de clienţii non-casnici, în special IMM-uri. Ministerul Muncii trebuie implicat, pentru că e vorba de compensarea consumatorului casnic şi ne gândim cum să facem acest lucru cât mai simplu", a arătat premierul Florin Cîțu după ședința de guvern.

El a menţionat că a fost abordată şi tema plafonării preţului la gaze. „Tot în şedinţa de Guvern de astăzi, am avut discuţii despre plafonarea preţului la gaze. Am introdus această temă în dezbatere în Guvern. Domnul ministru, împreună cu Consiliul Concurenţei, vor discuta şi cu Comisia Europeană. Sunt mai multe variante la care ne gândim, dar am vrut să avem şi această variantă. Căutăm cele mai bune soluţii pentru această perioadă în care preţurile la energie şi gaz au crescut, pentru consumatori casnici şi cei non-casnici, în special până în 31 martie", a precizat Cîţu.

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a explicat că proiectul facturi mai mici la electricitate pentru aproximativ 13 milioane de români din 5,7 milioane de gospodării, care au un consum lunar între 30 de kWh şi 200 de kWh. La gaze, factura va scădea cu 25%, iar de această măsură vor beneficia două treimi din gospodăriile din România, a spus ministrul. Ministrul a precizat că și cei care au un furnizor de electricitate care oferă cel mai mic preț din piață vor beneficia de reducerea de 18 bani pe kWh și că măsura se va aplica atât consumatorilor din piața reglementată, cât și celor din piața concurențială.

Autor: Vitalie Hadei
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.11 1 USD 17.53 1 RON 3.84 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri