02:35:08 30.04.2026
Stiri

Pancartele „Z” pro-război au dispărut subit în unele orașe din Rusia. Cetățenii au făcut presiuni

Actualitate 14.06.2022 10:13 Vizualizări2468
Pancartele „Z” pro-război au dispărut subit în unele orașe din Rusia. Cetățenii au făcut presiuni Themoscowtimes

Autoritățile locale din orașe din Rusia au îndepărtat în ultimele zile bannerele cu litera „Z” - un simbol al sprijinului pentru invazia Rusiei în Ucraina - în condițiile în care războiul pare să intre într-o nouă fază de lupte sângeroase în Estul Ucrainei.

Șeful partidului politic „O Rusie Justă”, Serghei Mironov, a declarat la începutul acestei săptămâni că inspectorii orașului Moscova i-au ordonat să dea jos un banner pro-război de la sediul partidului din capitala rusă.

Cel puțin un alt banner „Z” pro-război pare să fi fost îndepărtat în centrul Moscovei, pe lângă cazurile din orașe precum Sankt Petersburg, Novosibirsk și Kirov, potrivit rapoartelor presei locale.

„Ar putea fi un fel de rebranding. Războiul s-a blocat în mod clar atât din punct de vedere politic, cât și militar", a declarat Abbas Gallyamov, analist politic și fost redactor de discursuri pentru președintele rus Vladimir Putin, pentru The Moscow Times, citat de Newsweek.

Cetățenii ruși au făcut presiuni asupra autorităților

Bannerul de pe birourile A Just Russia a fost îndepărtat după „numeroase apeluri din partea cetățenilor", a declarat Mironov miercuri într-o postare pe aplicația de mesagerie Telegram.

El a adăugat că „nimic nu-ți mai amintește de război" în Moscova.

Literele „Z" și „V", folosite inițial ca marcaje de recunoaștere de către forțele rusești în Ucraina, au fost adoptate ca simbol popular de susținere a trupelor rusești - folosite în flash mob-uri în școli, afișaje pe clădiri, tricouri și chiar ca decor pe mâncare.

Se pregătește un puci la Kremlin?

Deși nu există nicio dovadă a unei respingeri în masă a simbolului Z, îndepărtarea acestuia din unele spații publice din marile orașe ar putea sugera că Kremlinul încearcă să prezinte războiul într-o lumină diferită, pe măsură ce luptele se apropie de cea de-a patra lună fără ca Rusia să fi făcut vreo descoperire.

O fotografie postată joi pare să arate muncitori care îndepărtează un banner cu litera Z care proclama „Pentru președinte! Pentru armată! Pentru victorie!" de pe biroul principal al companiei de stat Căile Ferate Ruse din centrul Moscovei.

Înainte de sărbătorirea unei zile de sărbătoare publică pentru a marca Ziua Rusiei, luni, steagurile și bannerele din centrul Moscovei nu prezentau niciun semn al literelor Z și V, ci doar erau vopsite în culorile alb, roșu și albastru ale drapelului național rusesc.

În Sankt Petersburg, un semn Z a fost îndepărtat joi de pe o clădire în urma unei plângeri oficiale depuse de locuitorii din zonă. Alte astfel de bannere au fost date jos în orașul Kirov, la 950 de kilometri est de Moscova, și în orașul siberian Novosibirsk.

Care va fi mișcarea Rusiei

Deși este puțin probabil ca dispariția bannerelor Z să indice o schimbare majoră de politică, aceasta ar putea reprezenta începutul unei noi faze a luptelor, a declarat Andrei Kolesnikov, expert în politica rusă la Carnegie Endowment for International Peace.

„Poate că se corectează ceva în strategiile de PR din cauza noii etape a războiului în care accentul va fi pus pe teritoriile „eliberate”, a declarat Kolesnikov pentru The Moscow Times, referindu-se la zonele din Ucraina ocupate de Rusia.

În timp ce Rusia a capturat cantități mari de teritoriu în sud-estul Ucrainei în primele săptămâni ale invaziei, avansul său militar s-a oprit în mare parte de atunci, luptele fiind acum concentrate într-o zonă relativ mică din estul Ucrainei.

Analistul Gallyamov a declarat că îndepărtarea semnelor foarte vizibile de război ar putea fi o modalitate de a pregăti populația pentru înfrângerea militară - sau cel puțin pentru absența unei victorii clare.

„Când simbolurile vizuale sunt eliminate, interesul publicului va scădea și oamenii vor acorda mai puțină atenție la ceea ce se întâmplă cu adevărat", a declarat Gallyamov.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
29.04.2026 08:21 552 Horoscopul zilei 29.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.22 1 USD 17.28 1 RON 3.97 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte