Stiri

Netanyahu acuză liderii occidentali de susținerea Hamas în contextul tensiunilor din Gaza

Actualitate 23.05.2025 13:07 Vizualizări819
Netanyahu acuză liderii occidentali de susținerea Hamas în contextul tensiunilor din Gaza

Premierul israelian, Benjamin Netanyahu, i-a acuzat pe Keir Starmer, Emmanuel Macron și Mark Carney că „încurajează Hamas”, după ce aceștia au cerut oprirea ofensivei militare israeliene și ridicarea restricțiilor asupra ajutorului umanitar în Gaza.

La începutul acestei săptămâni, liderii Marii Britanii, Franței și Canadei au criticat acțiunile „flagrante” ale guvernului israelian în Gaza, avertizând asupra luării unor „măsuri concrete” dacă Netanyahu nu își schimbă atitudinea. Joi seara, într-o postare pe X, premierul israelian a susținut că Hamas dorește „distrugerea statului evreu” și „anihilarea poporului evreu”.

Netanyahu a declarat: „Le spun președintelui Macron, prim-ministrului Carney și prim-ministrului Starmer: când criminalii în masă, violatorii, ucigașii de copii și răpitorii vă mulțumesc, înseamnă că sunteți de partea greșită a dreptății”.

Premierul a mai spus că acțiunile acestor lideri nu „promovează pacea”, ci „îi încurajează pe Hamas să continue lupta”. Netanyahu a făcut aceste comentarii într-un videoclip online ca reacție la uciderea a doi angajați ai ambasadei israeliene din Washington DC. Atacul a șocat lumea și a forțat întărirea securității la misiunile israeliene.

Joi, Starmer a calificat împușcăturile drept „antisemite”, adăugând: „Gândurile mele sunt alături de colegii lor, de familiile și cei dragi și, ca întotdeauna, sunt solidar cu comunitatea evreiască”. Downing Street a menționat că guvernul a oferit „sprijin deplin ambasadei israeliene la Londra”.

În această săptămână, relațiile dintre Marea Britanie și Israel au atins cel mai prost nivel din ultimele decenii. Ministrul britanic de externe, David Lammy, a suspendat negocierile pentru un nou acord de liber schimb, acuzând apelurile miniștrilor israelieni de a „epura Gaza” prin expulzarea palestinienilor ca fiind respingătoare și extremiste. Marea Britanie a impus și sancțiuni împotriva unor coloniști israelinei.

Armata israeliană a anunțat vineri începerea unei noi operațiuni în Gaza, iar luni Netanyahu a declarat că Israelul va prelua controlul întregii Fâșii Gaza.

DECLARAȚIE COMUNĂ Liderii Marii Britanii, Canadei și Franței au amenințat luni cu „acțiuni concrete” împotriva Israelului, dacă nu oprește ofensiva militară și nu ridică restricțiile ajutoarelor. Ei au adăugat că guvernul israelian nu oferă „asistență umanitară esențială”, ceea ce „riscă să încalce dreptul internațional umanitar”.

„Dacă Israelul nu încetează ofensiva și nu ridică restricțiile ajutorului umanitar, vom lua măsuri concrete suplimentare ca răspuns”, au precizat cei trei lideri. În privința colonizării, au spus: „Ne opunem extinderii coloniilor în Cisiordania ... și nu vom ezita să impunem sancțiuni”.

Netanyahu a replicat că „liderii de la Londra, Ottawa și Paris oferă un premiu imens pentru atacul genocidar asupra Israelului din 7 octombrie”. El a subliniat că Israelul se va apăra „prin mijloace corecte până la victorie totală” și a reiterat condițiile pentru a pune capăt conflictului: eliberarea ostaticilor și demilitarizarea Fâșiei Gaza.

Liderii occidentali au afirmat că „această escaladare este complet disproporționată” și nu vor rămâne indiferenți față de acțiunile lui Netanyahu. Ei și-au declarat sprijinul pentru eforturile SUA, Qatarului și Egiptului pentru o încetare a focului în Gaza și s-au angajat să recunoască un stat palestinian ca parte a unei soluții cu două state la conflict.

Hamas a salutat declarația comună, numind-o „un pas important” spre restabilirea principiilor dreptului internațional. Războiul Israelului a devastat Gaza, strămutând majoritatea locuitorilor și ucigând peste 53.000 de persoane, multe fiind civili. Acest conflict a pornit după atacul din 7 octombrie 2023, condus de Hamas, în care militanții au ucis aproximativ 1.200 de persoane și au capturat 251 de ostatici, după cum arată numărătoarea evreiască.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.95 1 USD 17.19 1 RON 3.80 1 RUB 0.20 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri