Stiri

Mandatul CPI îl împiedică pe Putin să participe fizic la summitul BRICS din Brazilia, eveniment urmărit de Lavrov prin videoconferință

Actualitate 26.06.2025 01:44 Vizualizări1673
Mandatul CPI îl împiedică pe Putin să participe fizic la summitul BRICS din Brazilia, eveniment urmărit de Lavrov prin videoconferință

Președintele rus Vladimir Putin nu va lua parte la summitul BRICS de săptămâna viitoare din Brazilia, din cauza mandatului de arestare emis de Curtea Penală Internaționala (CPI), a declarat miercuri consilierul pentru politică externă al Kremlinului, Iuri Ușakov.

Mandatul a fost emis de CPI în 2023, la puțin peste un an după ce Rusia a declanșat războiul în Ucraina. CPI îl acuză pe Putin de crime de război, prin deportarea a sute de copii din Ucraina. Rusia contestă acuzațiile și neagă comiterea de crime de război. Kremlinul, nefiind semnatar al tratatului de înființare a CPI, a respins mandatul considerându-l nul. Totuși, Putin trebuie să evalueze riscul de a fi arestat când călătorește în alte țări semnatare ale tratatului CPI.

În 2023, el a evitat să călătorească în Africa de Sud pentru un summit BRICS. În schimb, în Mongolia a fost primit cu onoruri, deși acest stat este membru CPI.

Ușakov a explicat că Putin va lua parte la summitul BRICS din 6-7 iulie din Brazilia prin videoconferință. „Aceasta se datorează anumitor dificultăți, în special din cauza cerințelor CPI. Guvernul brazilian nu a putut adopta o poziție clară, capabilă să faciliteze participarea președintelui nostru la această reuniune”, a afirmat Ușakov.

Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, va fi prezent la summit pentru a reprezenta Rusia. Conform presei, nici președintele chinez Xi Jinping nu va participa la summit.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.94 1 USD 17.22 1 RON 3.80 1 RUB 0.20 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri