22:04:04 13.06.2026
Stiri

Maia Sandu retrage cetățenia pentru cinci ofițeri MGB subordonați Federației Ruse

Actualitate 25.05.2026 18:24 Vizualizări1366
Maia Sandu retrage cetățenia pentru cinci ofițeri MGB subordonați Federației Ruse

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat astăzi un decret de retragere a cetățeniei Republicii Moldova pentru cinci persoane care dețin funcții și grade de ofițer în cadrul structurii denumite „MGB”, subordonată Federației Ruse. Decizia vizează persoane care activează într-o structură străină cu caracter militar și de securitate, aflată în afara controlului autorităților constituționale de la Chișinău.

Procedura de retragere a cetățeniei a fost inițiată de Agenția Servicii Publice, la sesizarea Serviciului de Informații și Securitate. Ea are la bază art. 22 alin. (1) lit. b) și c) din Legea cetățeniei Republicii Moldova nr. 253/2025. Această lege prevede retragerea cetățeniei persoanelor care s-au înrolat în formațiuni militare ilegale sau în forțele armate ale unei entități neconstituționale, ori ale unui stat agresor. De asemenea, se aplică celor care au săvârșit fapte deosebit de grave, prin care au prejudiciat, în mod semnificativ, interesele Republicii Moldova.

Top stiri
13.06.2026 08:30 482 Horoscopul zilei 13.06.2026
12.06.2026 08:28 1019 Horoscopul zilei 12.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.09 1 USD 17.42 1 RON 3.83 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte