23:34:46 06.06.2026
Stiri

Maia Sandu intensifică discuțiile cu liderii europeni pentru accelerarea negocierilor de aderare la UE

Actualitate 22.05.2026 16:50 Vizualizări1904

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut în această săptămână mai multe convorbiri telefonice cu parteneri europeni de rang înalt, inclusiv cu Președintele Republicii Lituania, Gitanas Nausėda, cu Prim-ministrul Regatului Danemarcei, Mette Frederiksen, și cu Prim-ministrul Republicii Bulgaria, Rumen Radev.

În cadrul discuțiilor au fost analizate pe larg progresele Republicii Moldova în procesul de aderare la Uniunea Europeană. Au fost trecuți în revistă și următorii pași necesari pentru avansarea acestui proces, iar interlocutorii și-au reconfirmat sprijinul ferm pentru parcursul european al țării noastre și pentru continuarea reformelor.

Aceste convorbiri telefonice fac parte dintr-un efort diplomatic mai amplu al șefei statului din ultima perioadă. Acest efort a inclus și vizite de lucru, în timpul cărora șefa statului a discutat cu Președintele Estoniei, Alar Karis, cu Prim-ministrul Estoniei, Kristen Michal, cu Prim-ministrul Tarilor de Jos, Rob Jetten, cu Președintele Cehiei, Petr Pavel, precum și cu Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și cu Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola.

Stiri relevante
06.06.2026 08:02 736 Horoscopul zilei 06.06.2026
Top stiri
06.06.2026 08:02 721 Horoscopul zilei 06.06.2026
05.06.2026 08:26 906 Horoscopul zilei 05.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.11 1 USD 17.29 1 RON 3.82 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte