Stiri

„În oglindă”: Trei angajați ai Ambasadei R. Moldova la Moscova, declarați persona non grata. Ambasadorul Lilian Darii, convocat la instituția condusă de Lavrov

Actualitate 04.04.2025 13:53 Vizualizări1857
„În oglindă”: Trei angajați ai Ambasadei R. Moldova la Moscova, declarați persona non grata. Ambasadorul Lilian Darii, convocat la instituția condusă de Lavrov

Trei angajați ai Ambasadei R. Moldova la Moscova au fost declarați persona non grata și urmează să părăsească teritoriul Federației Ruse.

Decizia i-a fost adusă astăzi la cunoștință ambasadorului Lilian Darii, convocat la sediul Ministerului rus al Afacerilor Externe.

Un comunicat de presă al instituției conduse de Serghei Lavrov arată că lui Darii i-a fost prezentat „un puternic protest în legătură cu decizia autorităților moldovenești din 31 martie de a declara persona non grata trei angajați ai Ambasadei Rusiei la Chișinău pentru presupuse activități incompatibile cu statutul lor diplomatic”.

CITIȚI și VIDEO // DEZVĂLUIRI: Condamnatul Nesterovschi, ajutat de Ambasada Federației Ruse să fugă în Transnistria, înainte de pronunțarea sentinței pe numele său

„S-a subliniat că Ambasada Federației Ruse în Republica Moldova funcționează în strictă conformitate cu prevederile Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice din 1961 și orice tentative de a acuza misiunea diplomatică rusă de amestec în treburile interne ale Republicii Moldova nu au niciun temei”, cităm din comunicat.

Amintim că Chișinăul a expulzat luni, 31 martie, trei angajați ai misiunii diplomatice ruse, după ce ambasada l-ar fi ajutat pe deputatul Alexandr Nesterovschi, afiliat condamnatului fugar Ilan Șor, protejat la Moscova de serviciile speciale ruse, să fugă în Transnistria înainte ca acesta să fie condamnat la 12 ani de pușcărie pentru corupție politică.

CITIȚI și „Lovitură puternică”: Ambasadorul rus comentează decizia Chișinăului de a expulza trei diplomați ruși după fuga lui Nesterovschi și râde de probele prezentate de SIS

Directorul Serviciului de Informații și Securitate, Alexandru Musteața, a prezentat public imagini care îl surprindeau pe Nesterovschi, cu o seară înaintea fugii, pe teritoriul ambasadei ruse, iar în dimineața zilei de 19 martie a fost dus în Transnistria la bordul unui microbuz cu numere diplomatice ruse.

Autor: ZiarulNational
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.14 1 USD 17.27 1 RON 3.83 1 RUB 0.20 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri