07:16:51 21.06.2026
Stiri

Guvernul R. Moldova, deschis dialogului cu transportatorii: Soluții pentru un transport civilizat și sigur

Actualitate 24.06.2025 19:23 Vizualizări1062
Guvernul R. Moldova, deschis dialogului cu transportatorii: Soluții pentru un transport civilizat și sigur

Guvernul Republicii Moldova a reacționat la solicitările Asociației Patronale a Operatorilor de ;Transport Auto (APOTA), reiterând importanța unui dialog legal și transparent cu Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR). Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, Executivul a luat act de cerințele APOTA și a subliniat disponibilitatea autorităților pentru un dialog constructiv. „Am luat act de solicitarea publică a APOTA și reamintim că soluționarea acestor revendicări se află în competența MIDR. Este important ca orice dialog să se desfășoare în mod deschis și constructiv. MIDR are ușile deschise”, a afirmat Vodă.

În contextul nemulțumirilor din sectorul de transport public, Daniel Vodă a subliniat că Guvernul urmărește asigurarea confortului pasagerilor și respectarea legislației. "Guvernul își dorește ca pasagerii să aibă condiții de confort, iar activitatea din sectorul transportului să se desfășoare în conformitate cu legislația și cadrul fiscal actual", a menționat purtătorul de cuvânt. În replică la acuzațiile de corupție în sistemele informatice din domeniu, Vodă a îndemnat la responsabilitate și transparență: „Invităm pe toți cei care au informații relevante să le documenteze și să le transmită autorităților competente.”

Executivul subliniază angajamentul pentru un transport public sigur, civilizat și accesibil cetățenilor. Guvernul afirmă că reformele în acest domeniu vor continua, în beneficiul cetățenilor și al bunului mers al serviciilor publice. Din partea transportatorilor, aceștia sunt pregătiți să inițieze noi proteste, acuzând Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR) de impunerea unor reguli stricte, care amenință transportul rutier regulat național.

Stiri relevante
20.06.2026 08:16 565 Horoscopul zilei 20.06.2026
Top stiri
20.06.2026 08:16 558 Horoscopul zilei 20.06.2026
19.06.2026 08:22 1072 Horoscopul zilei 19.06.2026
18.06.2026 07:54 1068 Horoscopul zilei 18.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.22 1 USD 17.64 1 RON 3.86 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte