Stiri

Guvernul a mai denunțat două acorduri semnate cu CSI: „Erau inutile”

Actualitate 05.07.2023 10:59 Vizualizări1531
Guvernul a mai denunțat două acorduri semnate cu CSI: „Erau inutile”

Cabinetul de miniștri de la Chișinău a denunțat astăzi încă două acorduri semnate cu statele membre al Comunității Statelor Independente (CSI) pe motiv că și-au pierdut actualitatea.

Este vorba despre Acordul privind barierele tehnice în zona comerțului liber, semnat la Moscova la 20 iunie 2000, și Acordul privind direcțiile de bază de cooperare a statelor membre ale CSI în domeniul protecției drepturilor consumatorilor, semnat la Moscova la 25 ianuarie 2000, cu modificările operate prin Protocolul întocmit la Minsk la 19 mai 2011.

Potrivit vicepremierului Dumitru Alaiba, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, primul acord nici nu a fost pus vreodată în aplicare de țările semnatare, iar denunțarea acestuia nu va aduce consecințe financiar-economice sau de altă natură pentru R. Moldova.

CITIȚI și Convenția cu privire la Adunarea Interparlamentară a statelor membre ale Comunității Statelor Independente, DENUNȚATĂ de Parlamentul de la Chișinău

În prezent, țările membre CSI sunt în proces de negociere a unui nou acord - Acordul cu privire la barierele tehnice în comerțul dintre statele-membre ale Comunității Statelor Independente, ceea ce înseamnă că Acordul privind barierele tehnice în zona comerțului liber și-a pierdut actualitatea.

CITIȚI și Parlamentul se pregătește să DENUNȚE încă două acorduri cu CSI: Vizează obiectivele electroenergetice și valorile culturale. „Prevederi irelevante, care nu mai pot fi aplicate după limitarea livrărilor de gaze de către Federația Rusă”

În cazul celui de-al doilea document denunțat, autoritățile afirmă că acesta nu mai este relevant pentru R. Moldova în contextul acordării pentru republica noastră a statutului de candidat pentru aderare la UE.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 07.08.2026 07.08.2026 13:18 484 Horoscopul zilei 07.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.37 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri