,,Grădinițe înfrățite": Pelerini din Episcopia Basarabiei de Sud, vizită ,,în Moldova Sfântului Ștefan" de peste Prut
1208
Episcopia Basarabiei de Sud
Un grup de educatori din cadrul proiectului ,,Grădinițe Înfrățite” a vizitat, în perioada 19 - 21 iulie curent, locurile și mănăstirile din județele Iași și Neamț din Moldova de peste Prut.
Vizita a avut loc cu binecuvântarea și sprijinul Preasfințitului Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, dar și al Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.
Potrivit Episcopiei Basarabiei de Sud, oaspeții din R. Moldova au vizitat în prima zi Mănăstirea Hadambu, Catedrala Mitropolitană din Iași, unde pelerinii s-au închinat la cinstitele moaștele ale Sfintei Cuvioase Parascheva și ale Sfântului Ierarh Iosif cel Milostov, Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi, centrul Iașului și Mănăstirea Miclăușeni.
La Iași, inima Moldovei, pelerinii au fost întâmpinați de care părintele inspector Nicolae Dorneanu, care le-a vorbit cu multă căldură despre trecutul comun al românilor de pe ambele maluri ale Prutului, îndemnând la unitate și la afirmarea fără rușine a valorilor care ne fac să fim de același neam.
În ziua a doua au fost vizitate Cetatea Neamțului și Casa memorială a marelui povestitor Ion Creangă și vetrele monahale nemțene care adăpostesc multă istorie, dar mai ales odoare de mare preț pentru întreaga ortodoxie: Mănăstirea Secu, Mănăstirea Sihastria unde pelerinii s-au închinat la mormintele cuviosilor Cleopa și Paisie, care recent au fost canonizați de Biserica Ortodoxă Romană, și Mănăstirea Sihla, făcând un popas duhovnicesc și citind acastitul Sfintei Teodora la peștere unde s-a nevoit.
În ultima zi a pelerinajului, educatorii au participat la Sfânta Liturghie de la Mănăstirea Neamț, ,,rugându-se icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului și la moaștele Sfântului Cuvios Paisie de la Neamț, pentru ca Dumnezeu să se milostivească asupra poporului Său, dăruind pace și un viitor ferit de primejdii și binecuvântat pentru generațiile viitoare", mai transmite Episcopia Basarabiei de Sud.
Pelerinii au vizitat, de asemenea, Mănăstirile Agapia și Văratic, cele mai marile vetre monahale de maici din România, cat și Biserica Sfântul Ioan Domnesc din orașul Piatra Neamt, ctitoria Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt.
Pelerinajul s-a încheiat printr-un tur panoramic al orașului de la poalele Cozlei, cu telegondola.
Menționăm că din grupul care a mers în pelerinaj în România au făcut parte locuitori din Cahul, Cantemir, Cimișlia, Puhoi, raionul Ialoveni, și Tânțăreni, raionul Anenii Noi, care au multumit tuturor celor care au făcut posibil organizarea acestei vizite, în mod special chiriarhului lor, Preasfințitului Părinte Veniamin, și Înaltpreasfințitului Părinte Teofan.
28.06.2026
18:52
28.06.2026
18:31
28.06.2026
17:32
28.06.2026
17:07
28.06.2026
16:38
28.06.2026
13:42
28.06.2026
12:29
28.06.2026
05:59
28.06.2026
04:56
28.06.2026
04:05
27.06.2026
22:32
28.06.2026
18:52
28.06.2026
18:31
28.06.2026
17:32
28.06.2026
17:07
28.06.2026
16:38
28.06.2026
13:42
28.06.2026
12:29
28.06.2026
05:59
28.06.2026
04:56
28.06.2026
04:05
27.06.2026
22:32
27.06.2026
21:14
27.06.2026
16:00
27.06.2026
15:38
27.06.2026
15:26
27.06.2026
15:19
27.06.2026
14:27
27.06.2026
14:21
27.06.2026
06:45
27.06.2026
05:18
27.06.2026
02:40
27.06.2026
01:28
27.06.2026
01:07
27.06.2026
00:41
26.06.2026
23:38
„Kuliokul” sau Președinția. Dodon, în fața JUDECĂTORILOR la ora când Maia Sandu l-a chemat la consultări vizavi de REFERENDUMUL pentru integrarea europeană a R. Moldova
Un nou protest anunțat de Ilan Șor în fața Procuraturii Generale: „Degrabă, va fi imposibil de reparat situația”. Acțiunea urmează să aibă loc luni, 28 noiembrie
Prima reacție a Partidului „ȘOR”, după ce poliția a DEMONTAT corturile instalate pe bulevardul Ștefan cel Mare: „Noul simbol al PAS este, de astăzi, bâta și cagula”
Un nou protest de amploare în fața Președinției. Partidul „ȘOR" afirmă că la manifestația împotriva guvernării ar participa „peste 45 de mii” de oameni






















