Stiri

Fracțiunea PD lipsește de la ședința Parlamentului, dar anunță că va VOTA proiectul de lege privind ONG-urile. Monica Babuc: „Decizia UE nu se va schimba dacă votăm săptămâna viitoare condiționalitățile”

Actualitate 05.06.2020 10:31 Vizualizări2109
Fracțiunea PD lipsește de la ședința Parlamentului, dar anunță că va VOTA proiectul de lege privind ONG-urile. Monica Babuc: „Decizia UE nu se va schimba dacă votăm săptămâna viitoare condiționalitățile”

Fracțiunea Partidului Democrat (PD) nu va fi astăzi prezentă în Parlament, alături de parlamentarii din opoziție, dar dă asigurări că va vota săptămâna viitoare condiționalitățile impuse de UE, pentru ca R. Moldova să primească tranșa a doua în sumă de 30 de milioane de euro din asistența macrofinanciară. Anunțul a fost făcut astăzi, în cadrul unui briefing de presă, de către vicepreședintele Parlamentului, deputata PD Monica Babuc.

„Vreau să vă aduc aminte că PD a votat în prima lectură proiectul de lege privind ONG-urile. Toto noi am fost cei care am propus ca acest subiect să fie pe ordinea de zi a ședinței Parlamentului. Astfel, noi respingem speculațiile că vrem să nu fie aprobat acest proiect de lege. Anterior s-a speculat că trebuie să întrerupem ședința Parlamentului că unii colegi sunt infectați cu COVID – 19, iar acum se speculează că nu venim la ședință. Noi respectăm sfaturile medicilor. Această perioadă de carantină a fost extinsă, după ce doi reprezentanți ai Secretariatului au fost testați pozitiv”, a argumentat Monica Babuc.

De asemenea, vicepreședinta PD afirmă că banii de la UE vor veni și în cazul în care săptămâna viitoare vor fi aprobate unele condiționalități. „Decizia UE nu se va schimba dacă votăm săptămâna viitoare condiționalitățile. Noi suntem conștienți că avem nevoi de acești bani. PD susține necondiționat parcursul european al R. Moldova și angajamentele de implementare a Acordului de Asociere”, a conchis Monica Babuc.

De menționat că mai mulți din deputați din opoziția parlamentară au fost prezenți astăzi în Parlament, pentru a vota condiționalitățile impuse de UE. Ședința nu a avut loc din cauza lipsei de cvorum.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 29.08.2026 29.08.2026 12:51 833 Horoscopul zilei 29.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.28 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri