14:20:24 10.05.2024

Actualitate 04.07.2023 12:59 Vizualizări1775 Autor: Ziarul National

Trei atleții din R. Moldova au obținut ieri, 3 iulie, primele victorii în cadrul Campionatului European de Haltere U15, competiție găzduită în premieră de republica noastră. Halterofilii noștri au obținut în cea de-a doua zi a Campionatului European, desfășurat la „Chișinău Arena”, nouă medalii – patru de aur, trei de argint și două de bronz.

Danu Secrieru, reprezentantul R. Moldova la competiția de haltere la categoria de vârstă U15, categoria de greutate 49 kg, a dominat la stilul „smuls”, unde a înregistrat rezultatul impresionant de 81 kg, adjudecându-i-se medalia de aur. Astfel, sportivul nostru a reușit să-l depășească pe principalul său adversar, Lucian Florin Cambei, din România (80 kg).

Și la proba „aruncat” Danu Secrieru a avut o performanță impresionantă, reușind să ridice 100 kg. Cu toate acestea, Lucian Florin Cambei a reușit să ridice 102 kg și și-a adjudecat aurul.

La finalul celor două probe, Danu Secrieru a acumulat 181 kg, care la plasat pe treapta a doua a podiumului, după Lucian Frorin Cambei (181 kg).

În cele din urmă Danu Secrieru și-a asigurat astfel locul secund în clasamentul general, o poziție importantă într-o competiție de talie europeană. Podiumul a fost completat de un sportiv din Bulgaria.

Dan Betca, concurent la categoria de greutate 55 kg, și-a asigurat medalia de bronz la proba de „smuls”, unde a reușit să ridice o greutate de 84 kg. Acesta a fost depășit de sportivii din Bulgaria și Ucraina.

La proba „aruncat”, Betca a surprins pe toată lumea, reușind să ridice o greutate impresionantă de 107 kg, câștigând astfel medalia de aur. În clasamentul general, Betca și-a adjudecat medalia de argint, cu un total de 191 de kg, fiind depășit de sportivul din Bulgaria, care a înregistrat un total de 192 kg.

În încheierea zilei a doua a Campionatului European de Haltere Nicoleta Cojocaru a reușit să obțină medalia de aur la total. La proba „smuls” Nicoleta a reușit să ridice 69 kg, clasându-se pe locul al treilea, după sportivele din Polonia, 70 kg, și Turcia, 71 kg. Iar la proba „aruncat” a reușit să ridice 90 kg, reușind să obțină aurul în fața unei sportivei din Turcia, care a ridicat 87 de kg

În final, după cele două probe Nicoleta Cojocaru s-a clasat pe primul loc, cu rezultatul de 159 kg. Locul doi a fost ocupat de halterofilaGizem Agacdin Turcia - 158 kg, iar pe locul trei Julia Szszelaniak din Polonia - 156 kg.

Halterofilii sunt elevi la Liceul Internat Municipal cu Profil Sportiv, care se antrenează sub îndrumarea Antrenorului Emerit, Sergiu Crețu. Primul antrenor le-a fost regretatul Gheorghe Gorencu din Unțești (de la Școala Sportivă din Ungheni, fondată de Ministerul educației și Cercetării).

Campionatul European de Haltere continuă la „Chișinău Arena”. Intrarea la eveniment este liberă. Alături de 346 de sportivi și sportive din 37 de țări, la competiție participă și 168 de antrenori, 40 de arbitri internaționali, voluntari și membri ai staff-ului tehnic.

10.05.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Contopirea „Zilei Vi...

09.05.2024 08:45 Ziarul National Nicolae Enciu // 9 mai - simbol al un...

07.05.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Cine trage dintre no...