Stiri

Dosarul lui Viorel Țopa va fi REVIZUIT: Procuratura anunță că revine la cauza penală care îl vizează pe acest om de afaceri aflat de ani buni în Germania

Actualitate 12.03.2021 12:33 Vizualizări2114
Dosarul lui Viorel Țopa va fi REVIZUIT: Procuratura anunță că revine la cauza penală care îl vizează pe acest om de afaceri aflat de ani buni în Germania

Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță că a deschis procedura de revizuire a cauzei penale în care omul de afaceri Viorel Țopa a fost condamnat pentru delapidarea averii străine în proporții deosebit de mari și a solicitat instanței de judecată să permită declanșarea acestui proces.

Deși decizia a fost luată încă pe 18 ianuarie curent, în baza cererii de revizuire a procesului penal adresată de către avocatul lui Viorel Țopa pe 5 octombrie 2020, PCCOCS a făcut abia astăzi anunțul.

„După efectuarea unui șir de acțiuni de urmărire penală, pe 10 martie curent, procurorul a înaintat toate materialele, împreună cu concluziile sale, în instanța de judecată. Conform procedurii, instanța de judecată urmează să verifice dacă sunt întrunite cerințele legale pentru declanșarea procedurii de revizuire, precum și să facă o reevaluare a probatoriului, de această dată ținând cont și de noile probe acumulate în exercitarea căii extraordinare de atac”, cităm din comunicatul de presă al PCCOCS.

Urmărirea penală pe numele lui Viorel Țopa a fost pornită în anul 2010 pentru fapte comise în perioada anilor 2000-2001, pentru care a fost condamnat la opt ani închisoare prin sentința din 13 ianuarie 2012.

Viorel Țopa a reușit să plece în Germania până a fi încarcerat și l-a acuzat pe Vlad Plahotniuc că ar fi comandat acest dosar.

Viorel, dar și Victor Țopa, apărați anterior în instanță de către Andrei Năstase, au fost învinuiți că au deposedat, prin șantaj, trei persoane, de acțiuni la „Victoriabank” și le-au cauzat daune materiale de 31,5 milioane de lei.

În sentința de condamnare a celor doi oameni de afaceri se arată că una dintre acționare, Galina Prodisveț, ar fi fost reținută de două persoane necunoscute la Moscova și dusă la poliție unde a fost influențată psihic, amenințată cu extrădarea în R. Moldova, acolo unde era vizată într-un dosar penal, și amenințată cu aplicarea violenței fizice în privința sa și a rudelor apropiate, dacă nu ar transmite acțiunile deținute la „Victoriabank” „în favoarea persoanelor de încredere ale lui Victor Țopa”.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 09.08.2026 09.08.2026 13:22 975 Horoscopul zilei 09.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.06 1 USD 17.40 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri