15:33:11 29.04.2026
Stiri

Declarație comună, publicată la New York: Statele care îi cer lui Putin să oprească IMEDIAT războiul din Ucraina

Actualitate 14.07.2022 12:59 Vizualizări1726
Declarație comună, publicată la New York: Statele care îi cer lui Putin să oprească IMEDIAT războiul din Ucraina

Aproximativ 40 de ţări, printre care Statele Unite, statele membre ale Uniunii Europene (UE), Regatul Unit şi ţări asiatice, au cerut Rusiei, într-o „declaraţie comună”, să-şi oprească „imediat operaţiunile militare în Ucraina” şi susţin demersurile Kievului la Curtea Internaţională de Justiţie (CIJ), relatează AFP.

În această „declaraţie comună”, publicată miercuri la New York, aceste ţări îşi exprimă „susţinerea” faţă de acţiunea Ucrainei „împotriva Rusiei la Curtea Internaţională de Justiţie, în baza Convenţiei prevenirii şi reprmării infracţiunii genocidului din 1948, în vederea stabilirii faptului că intervenţia militară a Rusiei nu are niciun fundament juridic şi are la bază acuzaţii nefondate de genocid”.

Statele semnatare arată că CIJ a cerut Moscovei, la 16 martie 2022, să pună capăt războiului rus în Ucraina.

„Rusia trebuie să fie trasă la răspundere pentru faptele sale. În acest sens, noi considerăm că încălcările dreptului internaţional comise de către Rusia angajează responsabilitatea sa internaţională”, se arată în această declaraţie citată de Agerpres.

„Pierderile şi pagubele suferite de către Ucraina (...) necesită o reparaţie completă şi urgentă din partea Rusiei”, se arată în document.

Potrivit Ucrainei, ea are nevoie de cel puţin 750 de miliarde de dolari pentru a se ridica din ruinele cauzate de conflict.

Curtea Internaţională de Justiţiel, cu sediul la Haga, cea mai înaltă jurisdicţie a ONU, emite hotărâri cu caracter constrângător şi fără drept de apel.

CIJ îşi bazează concluziile pe tratet şi convenţii, însă nu are niiciun mijloc prin care să impună respectarea hotărârilor pe care le pronunţă.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
29.04.2026 08:21 422 Horoscopul zilei 29.04.2026
Top stiri
29.04.2026 08:21 397 Horoscopul zilei 29.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.26 1 USD 17.33 1 RON 3.98 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte