23:49:48 12.11.2025
Stiri

Dacă lumea ar şti ASTA, nu ar mai INTRA NIMENI pe Facebook

Știri 08.11.2014 12:44 Vizualizări2148
Dacă lumea ar şti ASTA, nu ar mai INTRA NIMENI pe Facebook

Modul în care Facebook colectează şi procesează datele utilizatorilor în scopuri comerciale este ţinta periodică a criticilor, acestea invocând intimitatea şi protecţia datelor cu caracter personal. Utilizatorii care se simt agresaţi de această prelucrare profundă a datelor personale vor avea de acum încolo un motiv în plus de nemulţumire, Facebook anunţând lansarea unei platforme publicitare care va permite utilizarea datelor colectate pentru afişarea anunţurilor pe alte site-uri, informează go4it.ro.

Zvonită de ceva vreme, această nouă platformă publicitară foloseşte infrastructura software Atlas, pe care Facebook a cumpărat-o de la Microsoft. Prin intermediul Facebook şi a reţelelor publicitare partenere, clienţii interesaţi vor putea cumpăra spaţii publicitare pe diverse site-uri, afişarea acestora urmând să fie însă particularizată în funcţie de datele despre utilizator furnizate de către Facebook.

Conform declaraţiilor făcute de către Facebook, platforma online Atlas a fost îmbunătăţită pentru a putea susţine un mod de lucru cu o precizie mult mai bună. Compania a declarat că instrumentele de urmărire a utilizatorilor nu vor mai folosi doar banalele fişiere cookie, care nu funcţionează pe platformele mobile, ci şi instrumente noi care vor permite urmărirea activităţilor utilizatorilor pe mai multe platforme în acelaşi timp. Facebook a afirmat că noua platformă va permite, de pildă, corelarea vizualizării unui banner pe telefonul mobil şi achiziţia produsului de pe un laptop, oferind clienţilor interesaţi date relevante despre impactul campaniilor.

Spaţiile publicitare care vor fi servite prin intermediul acestei platforme nu vor fi anunţuri Facebook tradiţionale, ci doar vor fi cumpărate prin intermediul companiei pentru a putea fi ataşate profilurilor de utilizator stocare de gigantica reţea de socializare. Compania afirmă că acest lucru nu va afecta intimitatea utilizatorilor, datele urmând să fie procesate în continuare de către serverele Facebook iar clienţii urmând să primească doar rezultatele activităţii de datamining.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.65 1 USD 16.98 1 RON 3.86 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte