Stiri

Cum și-a DISTRUS Putin armata în Ucraina. E posibil ca Rusia să nu-și revină niciodată!

Actualitate 16.09.2022 15:10 Vizualizări1818
Cum și-a DISTRUS Putin armata în Ucraina. E posibil ca Rusia să nu-și revină niciodată!

Pentru Rusia lui Vladimir Putin, războiul din Ucraina este deja o înfrângere strategică, potrivit experților militari. Asta deoarece Moscova a dat înapoi două decenii de modernizare militară.

După șase luni de război în Ucraina, forțele armate ruse sunt doar o umbră a ceea ce erau la începutul anului. S-ar putea ca Rusia să nu-și revină niciodată din punct de vedere militar după acest război, potrivit analiștilor.

Federația Rusă a pierdut în conflict zeci de mii de militari, mii de tancuri și vehicule militare. Majoritatea acestora echipamente erau, însă, vechi.

Rușii au pierdut, de asemenea, armament modern, în care au investit sute de miliarde de dolari. Exemple de echipamente distruse sunt: un avion de transport greu Iliușin Il-76, zeci de avioane Su-35 și Su-34, zeci de elicoptere de atac Ka-52 Alligator și multe sisteme anti-aeriene Pantsir sau Tor. La acestea se adaugă o navă de desant marin și chiar un crucișător.

De exemplu, un avion Su-34 costă cel puțin 40 de milioane de dolari, iar un sistem Pantsir-S2 aproximativ 13 milioane de dolari. Crucișătorul Moskva era estimat la 750 de milioane de dolari.

Înlocuirea acestor active va fi aproape imposibilă în condițiile în care Rusia nu mai are acces, din cauza sancțiunilor, la tehnologii moderne, în special semiconductori de ultimă generație produși în Vest sau în state aliate precum Taiwan. Mai mult, Federația Rusă se confruntă cu un exod al creierelor, iar companiile străine de tehnologie au ieșit de pe piață sau și-au suspendat activitățile.

„Invazia Ucrainei a fost o înfrângere strategică pentru Rusia. Până acum, Kremlinul nu a reușit să își atingă obiectivele la nivel strategic și a suferit pierderi semnificative. Armata rusă va trebui să fie reconstruită”, a declarat George Barros, analist militar de la Institute for the Study of War (ISW), pentru
Insider.

În ultimele două decenii Rusia a investit masiv în construirea unei armate moderne. „Această forță a fost în mare parte distrusă în ultimele șase luni de război în Ucraina”, a adăugat expertul.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 27.08.2026 27.08.2026 13:02 625 Horoscopul zilei 27.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.14 1 USD 17.27 1 RON 3.83 1 RUB 0.20 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri