Stiri

Cât de mult a scăzut fluxul de gaz rusesc către Europa prin Ucraina, după ce Kievul a închis o conductă-cheie

Actualitate 12.05.2022 10:14 Vizualizări1276
Cât de mult a scăzut fluxul de gaz rusesc către Europa prin Ucraina, după ce Kievul a închis o conductă-cheie

Volumul de gaze ruseşti care tranzitează prin Ucraina a scăzut miercuri, au transmis atât Moscova, cât şi Kievul. Exporturile de gaze rusești prin Ucraina au scăzut miercuri la 72 de milioane de metri cubi de la 96 de milioane, cu o zi în urmă, potrivit Gazprom.

Fluxurile de gaze rusești către Europa prin Ucraina au scăzut miercuri cu un sfert, după ce Kievul a oprit o rută importantă de tranzit, relatează
Reuters. Punctul de tranzit Sohranovka (Sokhranivka) închis de Ucraina livrează în mod normal aproximativ 8% din fluxurile de gaz rusești către Europa. Statele europene încă primesc fluxurile de gaze contractate. Coridorul ucrainean trimite gaze în special către Austria, Italia, Slovacia și alte state est-europene.

Citește și: Ucraina va opri MÂINE livrarea fluxul de gaze ruseşti către Europa printr-un nod de tranzit important. Prin intermediul acestui nod ar fi asigurată cu gaze și R. Moldova. Reacția "MOLDOVAGAZ"


Perturbarea de miercuri a dus prețul de referință al gazului în Europa la 100 de euro pe megawat oră la deschiderea pieței, apoi a scăzut. Prețul gazului este cu peste 250% peste nivelul de acum un an. Gazprom a declarat marți că nu este posibil din punct de vedere tehnic să fie deviat întreg volumul de la Sohranovka pe ruta Sudzha, așa cum a propus GTSOU.

„Tranzitul a scăzut astăzi", a declarat miercuri pentru France Presse Iuri Vitrenko, şeful societăţii energetice ucrainene Naftogaz, fără a oferi alte precizări, potrivit AFP, citat de Agerpres. Este pentru prima oară de la începutul invaziei ruse, la 24 februarie, când tranzitul de gaze este perturbat la ieşire, a indicat consiliera lui Vitrenko, Svitlana Zalişciuk.

Operatorul rețelei de gaze din Ucraina, GTSOU, a declarat marți seara că va opri fluxul de gaze ruseşti către Europa prin Sohranivka pe 11 mai, la ora 7:00 AM şi va folosi o rută alternativă - Sudzha - deoarece nu poate controla infrastructura din teritoriile ocupate.

Operatorul ucrainean de gazoducte GTSOU a afirmat, într-un comunicat, că grupul rusesc Gazprom a închis robinetul spre o ramură ucraineană a gazoductului după declaraţiile sale de marți. GTSOU a avertizat marţi seara că nu mai poate asigura tranzitul obişnuit din cauza prezenţei forţelor ruse la instalaţiile din Sohranovka şi Novopskov, în regiunea Lugansk şi prin care tranzitează o treime din gazele ruseşti destinate Europei.

Acesta a denunţat „prelevări ilegale" din „gazele destinate tranzitului", trimise - potrivit Kievului - spre teritoriile ocupate de Rusia în estul Ucrainei, fără a da cifre. Operatorul ucrainean cere ca gazul rusesc să fie orientat spre un alt punct de trecere, la Sudja (Sudzha), situat în teritoriile controlate de Kiev.

Gazprom, la rândul său, a dezminţit marţi orice caz de „forţă majoră" şi a argumentat că este imposibil să devieze volumele de gaze „din motive tehnice". GTSOU susține că a luat decizia citând un caz de „forţă majoră”, clauză invocată atunci când un contract este afectat de ceva care nu poate fi controlat. Gigantul energetic rus a confirmat pentru agenţia de presă TASS că volumele de gaze vor scădea în această zi la 72 milioane de metri cubi, de la 95,8 milioane de metri cubi livrate marţi.

Potrivit cifrelor publicate de GTSOU miercuri dimineaţă, volumele trecând prin Sohranovka au scăzut la zero, iar cele prin Sudja sunt prevăzute în creştere, dar nu suficient pentru a compensa scăderea. „Este un joc politic de partea lor", a spus Svitlana Zalişciuk: „Ei vor încerca să ne prezinte ca pe nişte iresponsabili, dar este exact contrariul. Ei ne-au ocupat teritoriile, noi nu mai avem acces la infrastructurile noastre".

Întrebat despre această scădere a livrărilor, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a afirmat doar că „Rusia şi-a onorat obligaţiile sale contractuale şi va continua să o facă". O purtătoare de cuvânt a Ministerului german al Economiei a indicat că Berlinul „urmăreşte situaţia îndeaproape", dar a subliniat că „securitatea energetică" a Germaniei continuă „să fie asigurată".

Ucraina este o importantă rută de tranzit pentru gazele ruseşti consumate în Europa. Moscova şi Kievul au menţinut până în prezent acest flux în pofida invaziei ruse declanşate la 24 februarie. Europenii depun eforturi pentru a se debarasa de dependenţa energetică faţă de Rusia, după lansarea ofensivei sale, cu scopul de a putea sancţiona Moscova şi mai sever.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.28 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri