Stiri

Condamnare dură în Rusia: 23 de ani de închisoare pentru sabotaje la centrale nucleare

Actualitate 12.02.2025 19:16 Vizualizări743
Condamnare dură în Rusia: 23 de ani de închisoare pentru sabotaje la centrale nucleare

Un tribunal rus a condamnat la 23 de ani de închisoare doi bărbați acuzați de intenția de a sabota infrastructura electrică a unor centrale nucleare, în favoarea Ucrainei, au anunțat instanțele din Sankt Petersburg, conform relatărilor AFP.

Aleksandr Maistruk și Eduard Usantenko, a căror naționalitate nu a fost dezvăluită, au fost acuzați că făceau parte dintr-un ”grup de sabotaj” al serviciilor ucrainene de informații, vizând peste 30 de suporturi de linii electrice de înaltă tensiune ale centralelor nucleare din Leningrad și Kalinin.

Purtătoarea de cuvânt a tribunalelor din al doilea oraș ca importanță al Rusiei, Daria Lebedeva, a declarat pe Telegram că cei doi doreau să oprească reactoarele nucleare și să perturbe funcționarea centralelor, pentru a provoca pagube economice semnificative.

Cei doi bărbați au fost acuzați de detonarea unui turn de transmisie electrică al Centralei Nucleare Leningrad, lângă Sankt Petersburg, și de plasarea de dispozitive explozive sub alte 11 turnuri, atât la instalația din Leningrad, cât și la cea din Kalinin, în regiunea Tver.

Găsiți vinovați de ”sabotaj” și ”deținere de explozivi”, ambii au primit o condamnare de 23 de ani de închisoare. În Rusia, procesele de ”sabotaj”, ”spionaj”, ”trădare” și ”terorism” s-au înmulțit de la începutul ofensivei împotriva Ucrainei în februarie 2022, pedepsele fiind adesea foarte severe.

Majoritatea acestor procese se desfășoară cu ușile închise, iar detalii puține sunt făcute publice. Mii de persoane au fost sancționate, amenințate sau încarcerate pentru opoziția față de conflict, inclusiv în urma unor declarații sau mesaje pe rețelele de socializare.

Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 21.08.2026 21.08.2026 13:12 623 Horoscopul zilei 21.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.99 1 USD 17.09 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri