Cele mai tari momente virale de la Mondial: de la calmul lui Posh Spice la bromance‑ul lui Haaland
262
Vara aceasta, spectacolul Cupei Mondiale s‑a trăit în case, pub‑uri și fan zone‑uri din toată Marea Britanie. Fotbalul a aprins terenul și, din când în când, ne‑a frânt inimile, în timp ce experții au comentat din studiouri sau balcoane, vedetele au defilat, pauzele de hidratare au stârnit controverse, iar petrecerile online de vizionare cu creatori ca IShowSpeed au adunat milioane.
Momentele de pe teren și din jurul turneului au inundat rețelele sociale, generând numeroase meme‑uri. Pe măsură ce competiția se apropie de final, rămân în urmă câteva dintre cele mai memorabile momente virale și tendințe din ultimele cinci săptămâni.
Fostul căpitan al Angliei, Sir David Beckham, a fost surprins sărind în aer de bucurie după victoria Angliei cu Norvegia la Miami. În contrast, soția lui, Victoria, fosta Spice Girl, a devenit „regina memelor” de la Cupa Mondială pentru calmul ei desăvârșit în loja familiei, unde a rămas așezată, impasibilă.
Comica Jenny Johnson a ironizat pe Instagram această atitudine relaxată, glumind că energia Victoriei este „electrică”. Co‑proprietarul Inter Miami, Sir Becks, a sărit însă în apărarea lui Posh Spice și a replicat că „ea sărbătorea pe dinăuntru, promit. Reacțiile ei au fost puțin mai lente decât ale mele”.
Deși Scoția a părăsit competiția încă din faza grupelor, suporterii ei au lăsat o impresie puternică. Conduși de cimpoieri, membrii „Tartan Army” au mărșăluit prin Boston spre stadionul echipei de baseball Red Sox, transformând Fenway Park într‑o petrecere scoțiană.
Jucătorii americani de baseball au lăudat atmosfera creată de suporterii scoțieni, care au cântat imnuri precum Yes Sir, I Can Boogie și I'm Gonna Be (500 Miles), considerând‑o una dintre cele mai bune trăite în afara World Series. Fanii s‑au făcut atât de plăcuți încât primarul orașului Boston, Michelle Wu, intenționează acum să formalizeze un parteneriat internațional între oraș și Glasgow. Nici escapada lor la Miami nu a arătat deloc rău.
Revista de fotbal Four Four Two a desemnat săptămâna trecută pe fosta antrenoare a SUA și ex‑tehniciană a lui Chelsea, Emma Hayes, drept cel mai bun analist al turneului. Jurnalistul Steven Chicken a remarcat că Hayes „a transformat pauzele de hidratare în televiziune obligatoriu de urmărit pentru fiecare meci la care a fost invitată”.
Totuși, postul care o găzduia a fost nevoit să‑i „upgradeze” colțul tactic după ce telespectatorii au acuzat un aer de sexism: setul semăna cu o bucătărie cu o tablă. Hayes a abordat criticile chiar în pauza meciului Brazilia – Haiti, invitând cu ironie publicul să se concentreze pe analiza ei de joc. „Știu că pentru unii dintre noi de acasă e o provocare”, a glumit ea, încheind cu un sugestiv „fiți atenți”.
IShowSpeed, personalitatea online cunoscută pentru salturi mortale, „lătratul” său și tricourile jumătate‑jumătate, va interpreta melodia sa (World Cup) Champions la ceremonia de închidere înainte de finala de duminică. Anunțând vestea marți, el a spus că va fi „una dintre cele mai nebunești realizări ale mele”.
Influencerul și streamerul online a fost unul dintre marii câștigători ai acestei Cupe Mondiale, organizând watch party‑uri din interiorul stadioanelor în timpul meciurilor. Stilul său de comentariu este foarte diferit de cel al foștilor internaționali clasici, dar cei 52 de milioane de urmăritori ai săi au putut vedea feed‑uri oficiale ale unor partide pe canalul lui de YouTube, grație unui parteneriat special cu deținătorii drepturilor de transmisie și forul fotbalistic mondial.
Comentatorul Chris Latchem explică: „Ei îl vor acolo pentru că, într‑un fel ciudat, el atrage legendele fotbalului. Vor să fie în jurul lui, pentru că cei tineri, copiii lor, zic: «Wow, ai văzut că Beckham a fost cu Speed?»”. Ca încununare, IShowSpeed a primit în dar o pereche de ghete purtate în meci de idolul său, Cristiano Ronaldo – un rezultat pe măsura salturilor sale.
Fostul prezentator al emisiunii Match of the Day, Gary Lineker, și‑a dus podcastul The Rest is Football pe Netflix pentru Cupa Mondială. El a transmis dintr‑un studio din Times Square, în timp ce colegul său de podcast, Micah Richards, a făcut naveta între New York și Salford pentru a‑și onora obligațiile de comentator.
Într‑un moment bizar, Lineker – care părăsise anterior postul public după o dispută legată de antisemitism – a reapărut pentru scurt timp pe același post, „invadând” analiza lui Richards la meciul Anglia – Norvegia, transmis prin video din New York. Fostul atacant englez a apărut în fundal, în tricoul naționalei, declarând „clar penalty” și „hai Anglia”, lăsându‑l pe Richards fără cuvinte.
Acest episod a venit după ce Lineker, al doilea cel mai bun marcator al Angliei la Cupa Mondială, oferise deja un moment surpriză, realizând un link de deschidere neașteptat pentru alt post TV. „Stai, stai, stai”, a glumit prezentatoarea Laura Woods. „Gary, asta e treaba mea”. Rămâne de văzut unde va mai apărea data viitoare.
Cape Verde a devenit cea mai mică țară care ajunge în fazele eliminatorii și a cucerit inimile fanilor. Portarul Vozinha, în vârstă de 40 de ani, a devenit peste noapte o senzație globală după ce a avut o prestație de excepție în remiza de debut împotriva unei dintre favorite, Spania.
Succesul lui a dus la un moment emoționant: a fost reunit cu mama sa, Ana Cândida Évora, care nu putuse inițial să călătorească din cauza costurilor ridicate pentru obținerea vizei americane. Cu ajutorul oficialilor de la Washington, ea a reușit totuși să ajungă la timp pentru a‑și îmbrățișa fiul la un antrenament și apoi a asistat la partida cu Uruguay.
Colegul său, wingerul Sidny Cabral, a adus un alt moment de bucurie, marcând un egal spectaculos în prelungiri împotriva Argentinei, apoi urcând în tribune, ca un câștigător de la Wimbledon, ca să găsească și să îmbrățișeze o persoană dragă. A fost, încă o dată, dovada că fotbalul poate fi cu adevărat „jocul frumos”.
În transmisiunile din SUA, fostul internațional american Alexi Lalas părea să piardă duelul stilistic al analizelor în fața lui Thierry Henry. Momentul decisiv a venit când campionul mondial francez a fentat o pasă către Lalas, recuperând mingea cu nonșalanță, apoi a oferit o demonstrație de jonglerii împreună cu Zlatan Ibrahimovic, în timp ce americanul privea neputincios.
„Studioul nu va uita niciodată”, a comentat Zlatan pe Instagram.
Deși este de ani buni golgheter în campionatul Angliei, Erling Haaland părea să fi trecut aproape neobservat în America de Nord – până acum. Vara aceasta, internetul i‑a dedicat practic un univers cinematografic de meme‑uri pe TikTok și Instagram.
Material pentru glume a fost din plin: Haaland a apărut alături de „dublura” sa, actorul Channing Tatum, într‑o reclamă epică pentru Cupa Mondială, a marcat șapte goluri, a câștigat mii de noi urmăritori și s‑a întors acasă… cu un raton. Dar cea mai mare atenție a atras‑o bromance‑ul cu fostul său coleg de la Borussia Dortmund, englezul Jude Bellingham, după ce imagini vechi și clipuri cu cei doi au reapărut înaintea duelului lor din sferturi.
„E un tip atât de bun… ne‑am distrat enorm împreună”, a spus norvegianul după meci. „Anglia are noroc” să‑l aibă, a adăugat el. Mașina de goluri Haaland a condus apoi fanii norvegieni în celebra „vâslire vikingă” după victoria clară împotriva Braziliei.
După 28 de ani de așteptare pentru o nouă prezență la Cupa Mondială, suporterii Norvegiei au fost surprinși vâslind peste tot: de la Times Square până în cinematografele de acasă. Imaginea a făcut rapid înconjurul lumii.
Nu toți fanii norvegieni au gustat însă momentul. Emil Anners Lappen a fost filmat stând nemișcat printre cei care vâsleau, la fel de impasibil ca Posh Spice. El a declarat că totul i se pare „foarte stupid” și „enervant”, pe lângă faptul că este istoric inexact. „Vikingii au traversat Atlanticul navigând”, a subliniat el. „Nu au vâslit.”
Pe stadionul Azteca, englezul Jordan Henderson a reușit performanța de a fi avertizat și apoi accidentat la braț și încheietură, deși nici măcar nu intrase pe teren. Veteranul rezervă a fost scos pe targă și dus la spital pentru operație după ce s‑a rănit sărind peste un panou publicitar în timpul sărbătoririi victoriei.
Căpitanul lui, Harry Kane, a părut mult mai puțin îngrijorat de starea colegului atunci când a apărut la interviul de după meci. Era mai preocupat de felul în care îi sună vocea, complet schimbată, aproape caraghioasă, în direct la TV. Dacă ai fi închis ochii, ai fi putut jura că la întrebările reporteriței Kelly Somers răspunde Kermit Broasca.
Wayne Rooney, în studio alături de Micah Richards și fostul portar Joe Hart, nu se mai oprea din râs, numind momentul „cel mai bun interviu pe care l‑am văzut vreodată”. Iar întrebarea a plutit imediat în aer: de ce îi era vocea atât de afectată lui Kane?
Poate pentru că, desigur, cântase la maximum Wonderwall. Melodia a fost intonată de fani (inclusiv de Beckham) și de jucători după toate cele cinci victorii ale Angliei – de la Dallas la Miami, trecând prin Mexico City. Noua modă a readus clasicul Oasis din 1995 în fruntea topurilor.
Un jurnalist muzical a explicat că este „melodia perfectă de fotbal”, cu amestecul ei melodic de „euforie și melancolie”.
Unul dintre cele mai controversate episoade ale turneului a fost momentul în care forul mondial a anulat cartonașul roșu primit de atacantul SUA Folarin Balogun, după un apel telefonic rapid între președintele american Donald Trump și omologul său din fruntea fotbalului, Gianna Infantino. Un adevărat „trump card”, dacă vreți.
Decizia i‑a permis lui Balogun să joace împotriva Belgiei, care oricum a spulberat gazdele co‑organizatoare. Atacantul vedetă al belgienilor, Romelu Lukaku, și‑a sărbătorit golul arătând amenințător spre zona oficialilor, apoi conducându‑și coechipierii într‑un dans care părea să parodieze mișcările celebre ale președintelui american.
Imagini distribuite online i‑au arătat pe jucători continuând același dans în vestiar, pe melodia YMCA, piesă folosită frecvent la mitingurile lui Trump.
„Magicanul, vrăjitorul, eroul mondial al fotbalului” – așa a fost descris unul dintre cei mai străluciți tineri jucători ai Spaniei, iar greu să contrazici eticheta. Fratele lui de trei ani, Keyne, a devenit la rândul său un fenomen viral în această vară, descoperind, printre altele, cât de frustrant poate fi golful.
Keyne a avut o criză simpatică de entuziasm când s‑a văzut pe ecranul uriaș după victoria Spaniei cu Belgia. Fratele lui mai mare, abia ieșit și el din adolescență, pare că l‑a zărit și a fost surprins zâmbindu‑i din teren.
Fotbalistul spaniol a fost faimos încă din copilărie, când a apărut într‑o fotografie legendară, fiind îmbăiat de starul Barcelonei de atunci, Lionel Messi. Acum, cei doi se vor înfrunta în finala de duminică.
Super‑fanul RD Congo, Michel Kuka Mboladinga, cunoscut sub numele de Lumumba Vea sau „statua vie”, a devenit unul dintre cei mai recognoscibili suporteri încă din primele zile ale turneului. El a fost surprins rămânând complet nemișcat pe durata meciurilor, cu un braț ridicat, îmbrăcat elegant în culorile țării sale.
Poziția lui reproduce statuia din capitala Kinshasa dedicată lui Patrice Lumumba, primul prim‑ministru al Republicii Congoleze în 1960. Și, dacă e să glumim, postura ar putea funcționa și ca o capcană de offside perfectă.
În final, și Scoția și Argentina și‑au găsit câte o rață‑talismen, dar cea mai celebră a fost Merlin, care a devenit „ambasadorul” Cupei Mondiale pentru țara co‑gazdă, Mexic, după ce videoclipuri cu animalul de companie al unei familii au circulat masiv pe rețele. Rața de doi ani a fost văzută mândră, defilând pe străzile din Mexico City în mica ei echipă, iar e limpede că a avut un turneu de‑a dreptul „quack‑ing”.
18.07.2026
09:14
18.07.2026
08:38
18.07.2026
07:54
18.07.2026
07:53
18.07.2026
07:15
18.07.2026
07:06
18.07.2026
06:58
18.07.2026
06:55
18.07.2026
02:04
18.07.2026
01:59
18.07.2026
00:49
18.07.2026
09:14
18.07.2026
08:38
18.07.2026
08:06
18.07.2026
07:54
18.07.2026
07:53
18.07.2026
07:15
18.07.2026
07:06
18.07.2026
06:58
18.07.2026
06:55
18.07.2026
02:04
18.07.2026
01:59
18.07.2026
00:49
17.07.2026
23:35
17.07.2026
22:47
17.07.2026
22:15
17.07.2026
21:09
17.07.2026
20:58
17.07.2026
20:30
17.07.2026
20:20
17.07.2026
20:20
17.07.2026
20:19
17.07.2026
19:33
17.07.2026
18:39
17.07.2026
18:38
17.07.2026
18:14
BCU „Carol I”, deschizător de drumuri în integrarea inteligenței artificiale în bibliotecile din România
Calea Victoriei devine pietonală în weekend, cu expoziție BMW Classic în centrul Capitalei
Incendiu de mari proporții la un depozit de reciclare din Giurgiu, mesaj RO-ALERT pentru locuitori și intervenție amplă a pompierilor și Gărzii de Mediu
Cele mai tari momente virale de la Mondial: de la calmul lui Posh Spice la bromance‑ul lui Haaland
















