„Au venit din diasporă pentru a-și servi republica”: Doi angajați noi în conducerea unui minister din R. Moldova


Guvernul de la Chișinău l-a numit astăzi pe Dumitru Pîslaru în funcția de secretar general al Ministerului Muncii și Protecției Sociale (MMPS).
„Dincolo de responsabilitățile de bază, domnul Pâslaru va fi responsabil de accelerarea efortului nostru de digitalizare a sectorului și va coordona direct reforma Consiliului Național de Examinare a Dizabilității”, a detaliat ministrul Alexei Buzu.
În aceeași ședință, Mihai-Gabriel Ciobanu a fost desemnat secretar de stat al MMPS, care va fi „responsabil de avansarea efortului nostru de a reduce munca informală în R. Moldova și de implementarea ghișeului unic în prestarea serviciilor sociale”.
Cei doi angajați noi de la MMPS își vor începe activitatea din 6 februarie curent, iar ministrul Buzu a ținut să le mulțumească pentru faptul că „au venit din diasporă pentru a-și servi republica”.
Toto astăzi, Guvernul l-a eliberat din funcția de director adjunct al Agenţiei Naţionale pentru Reglementare în Comunicaţii Electronice şi Tehnologia Informaţiei pe Marin Pocaznoi, căruia i-a expirat contractul de muncă. Locul acestuia va ocupat în următorii cinci ani de Denis Sâtari.







































