08:52:21 23.06.2026
Stiri

DOC // Aproape 1 500 de persoane, în special medici, polițiști și judecători, vor primi indemnizații de câte 16 000 de lei, după ce s-au infectat cu COVID-19

Actualitate 30.09.2020 18:10 Vizualizări1586
DOC // Aproape 1 500 de persoane, în special medici, polițiști și judecători, vor primi indemnizații de câte 16 000 de lei, după ce s-au infectat cu COVID-19

Guvernul a decis astăzi să aloce încă 23,952 de milioane de lei din Fondul de intervenție pentru a achita indemnizațiile unice de câte 16 000 de lei la 1 497 de persoane din sistemul bugetar care s-au infectat cu COVID-19.

Cei mai mulți bani au fost direcționați la Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale - 8,592 de lei - pentru plata indemnizațiilor către 537 de angajați din sistemul medical.

La Consiliul Municipal Chișinău vor ajunge 2,976 de milioane de lei, la Ministerul de Interne - 1,696 de milioane de lei pentru 106 angajați, la Consiliul Superior al Magistraturii - un milion de lei pentru 65 de judecători etc.

Menționăm că, până în prezent, de indemnizația unică în valoare de 16 mii lei au beneficiat în total 3 752 de persoane.



Autor: Ziarul National
Top stiri
22.06.2026 18:03 0
22.06.2026 08:05 598 Horoscopul zilei 22.06.2026
21.06.2026 07:53 1247 Horoscopul zilei 21.06.2026
20.06.2026 08:16 1544 Horoscopul zilei 20.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.61 1 RON 3.85 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte