Vlad Plahotniuc: „Dacă privește și Maia Sandu acest briefing, o anunț că am UZURPAT și astăzi atenția colegilor. O să aibă noi probe pentru JOACA de-a denunțurile politice”
3256
Liderul Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, a propus instituirea unui moratoriu pe subiectul închiderii de școli în R. Moldova. Acest moratoriu, așa cum a anunțat Plahotniuc, va funcționa începând de astăzi. „Vă amintesc că închiderea școlilor a fost un proces demarat de cei care au administrat domeniul educației în guvernarea precedentă”, a declarat Plahotniuc, făcând referire la Maia Sandu.
„Astăzi, pe agenda ședinței săptămânale a partidului, am avut câteva teme extrem de sensibile, sesizate în mod insistent de cetățeni. Dacă privește și Maia Sandu acest briefing, o anunț că am uzurpat și astăzi atenția colegilor în ședința de la partid, deci o să aibă noi probe pentru joaca de-a denunțurile politice”, a glumit Plahotniuc.
Potrivit sursei citate, închiderea școlilor a început după reforma în educație. „Foarte mulți oameni din teritoriu au scris solicitări la adresa partidului, mi-au scris și mie personal, dar s-au plâns și colegilor mei în legătură cu ceea ce se întâmplă după închiderea școlilor din localitățile lor. Am solicitat de la Ministerul Educației, Culturii și Cercetării o analiză, pentru a înțelege cât mai bine ce se întâmplă în acest domeniu și ce trebuie să facem noi mai departe. Orice reformă și orice optimizare trebuie să aibă o față umană și să pornească de la necesitățile oamenilor și realitățile sociale. Altfel, sunt posibile multe eșecuri”, a precizat democratul.
Acesta mai spune că reforma în educație a avut multe calcule greșite și „consecințe dramatice pentru zeci și zeci de comunități”.
„Constatăm erori serioase în implementarea programului de reformare a educației, deoarece au avut de suferit prea multe persoane: mulți copii, părinții lor și desigur - mulți profesori, o parte din care au rămas și fără locuri de muncă. Copiii și pedagogii din unele sate ale Moldovei, ca urmare a acestor erori produse în actul reformei, trăiesc situații dramatice și trebuie să intervenim cât mai urgent, ca partid responsabil de actul guvernării. Obiectivul nostru este să identificăm soluții de alternativă, mult mai adecvate social, care să asigure confortul psihologic al elevilor, în comun cu eficiența procesului de studii. Iată de ce noi, împreună cu colegii din PD, am luat decizia de a stopa imediat, începând cu acest moment, orice închidere de școală”, a subliniat Plahotniuc.
În același context, liderul PD a declarat că nu poate spune că reforma nu era necesară, doar că sunt mari semne de întrebare „legate atât de strategie, cât și de modul de implementare”.
„Un alt aspect, care ne preocupă în același domeniul al educației, se referă la activitatea zi de zi a profesorilor. Am primit plângeri din teritoriu că mulți profesori acuză volumul imens de rapoarte și evaluări pe care au fost impuși să le facă, conform cerințelor aceleiași reforme, demarată de precedenții responsabili. Toată această birocratizare excesivă, îngreunează mult activitatea profesorilor și în special, în detrimentul calității pregătirii lor pentru predarea lecțiilor. Și părinții mei au fost profesori, și eu îmi amintesc, de pe vremea când eram elev, că ei acasă, în majoritatea timpului liber se pregăteau pentru lecțiile care urmau să le aibă ziua următoare, neavând, din această cauză, aproape deloc timp pentru noi, copiii”.
Totodată, Vlad Plahotniuc a menționat că vor fi simplificate procedurile pentru profesori. „Urmare a acestei reforme, profesorii au fost impuși să mai facă încă un volum imens de rapoarte și evaluări, constatăm, din păcate, că lucrurile în acest domeniu s-au schimbat în direcție rea. Noi susținem ideea că trebuie să avem profesori atestați și evaluați corect, și optăm pentru sporirea calității cadrelor didactice în instituțiile de învățământ din R. Moldova. Dar, nu vom putea obține o creștere a calității profesorilor printr-o birocratizare apăsătoare și consumatoare de timp prețios”.
Sursa citată a mai adăugat că nu este de acord nici cu taxe suplimentare pentru profesori. „Profesorii, urmare a aceleași reforme, sunt astăzi sufocați nu doar de rapoarte, dar au început sa fie impuși să plătească taxe pentru cursuri de formare continuă și să suporte costuri logistice. Astfel, constatăm că, pe de o parte, Guvernul e în căutarea surselor de majorare a salariilor pentru profesori, dar pe de altă parte, o instituție de stat percepe taxe nejustificate din salariul insuficient, pe care îl au profesorii acum. De aceea, am solicitat astăzi reprezentanților PD din Guvern, să găsească de urgență soluții pentru a elimina aceste taxe nedrepte, achitate de profesori”, a adăugat liderul PD.
Pe finalul briefingului, Vlad Plahotniuc a făcut un rezumat al propunerilor PD în domeniul educației și a pomenit-o din nou pe Maia Sandu.
„Risc să o supăr pe Maia Sandu încă odată, însă, ca un rezumat al propunerilor în domeniu, urmare a abuzurilor și greșelilor care s-au făcut în elaborarea și implementarea reformei în domeniul educației de către responsabilii de acest domeniu în Guvernarea precedentă, astăzi, am cerut reprezentanților PD din Guvern în mod de urgență:
Să stopeze imediat, începând cu acest moment, orice închidere de școală până nu identificăm soluții de alternativă.
Să simplifice, în cel mai scurt timp procedurile birocratice pentru profesori, păstrându-le doar pe cele strict necesare, în așa fel, încât să le rămână timp pentru a se pregăti pentru ore, nu să scrie rapoarte.
Să identifice de urgență soluții pentru a elimina taxele nedrepte pentru profesori, percepute pentru cursuri de formare continuă și pentru activități profesionale.
Să elaboreze urgent un program de instruire mai adaptat psihologiei elevilor, care să sporească eficiența procesului educativ, dar nu să-i năucească complet, distrugându-le dorința de a mai învață ceva”, a conchis coordonatorul coaliției de guvernare.
16.12.2025
18:25
794
Maia Sandu întărește relațiile cu Olanda și discută viitorul european al Moldovei la Haga
16.12.2025
16:28
878
Maia Sandu la lansarea Comisiei de Reclamații pentru Ucraina: avertisment despre pericolul nepedepsei agresiunii rusești
16.12.2025
14:10
923
Premierul Alexandru Munteanu subliniază la Forumul Justiției: Moldova trebuie să-și întărească sistemul juridic pentru un viitor european prosper
16.12.2025
13:46
816
Maia Sandu și Volodymyr Zelenskyy, întâlnire strategică la Haga pentru pace și integrare europeană
15.12.2025
19:02
1974
Maia Sandu deschide Conferința la Haga pentru instituirea Comisiei de Reclamații privind Ucraina
15.12.2025
17:50
1079
ULTIMA ORĂ // Guvernul R. Moldova va deveni PROPRIETAR al infrastructurii petroliere aeroportuare. Autoritățile REFUZĂ să aprobe activității investiționale a SRL „Lukoil-Moldova” pe teritoriul R. Moldova
15.12.2025
15:54
929
Maia Sandu la Atena: pași importanți pentru aderarea la UE și consolidarea securității energetice a Moldovei
15.12.2025
09:18
1329
Putin vrea să-i trimită la RĂZBOI pe moldovenii care solicită permis de ședere sau cetățeania rusească. „Condițile speciale” oferite de ruși ar putea fi o mare capcană
902
Maia Sandu urează poporului evreu din Moldova un Hanukkah plin de lumină și speranță
1449
Maia Sandu în vizită oficială în Grecia pentru întărirea relațiilor bilaterale și discuții despre parcursul european al Republicii Moldova
18.12.2025
08:17
268
Rusia intensifică sabotajele în Europa pentru a submina securitatea și unitatea continentului, avertizează oficialii europeni
18.12.2025
08:09
280
Negocieri cruciale între SUA și Rusia la Miami pe tema conflictului din Ucraina în acest weekend
18.12.2025
07:52
301
Horoscopul zilei 18.12.2025
18.12.2025
07:25
260
Zelenski și Nawrocki se întâlnesc la Varșovia pentru a detensiona relațiile bilaterale dintre Ucraina și Polonia
18.12.2025
06:38
381
Atac cu drone în portul Rostov-pe-Don: Trei persoane și-au pierdut viața în urma incidentului tragic din Marea Azov
18.12.2025
05:49
328
Blocada petrolieră impusă de Trump asupra Venezuelei provoacă creșterea prețurilor la petrol și accentuează incertitudinile pe piața globală
17.12.2025
22:36
549
Putin critică dur liderii europeni în discuțiile despre războiul din Ucraina și modernizarea arsenalului nuclear rus
17.12.2025
20:57
742
Vremea se schimbă în Republica Moldova pe 18 decembrie 2025
17.12.2025
19:02
629
SUA pregătesc sancțiuni suplimentare împotriva Rusiei pentru a forța un acord de pace cu Ucraina
497
Ceață densă între 17-18 Decembrie - Cod Galben
17.12.2025
18:11
538
Elevii se pot înscrie la Concursul Național de Științe și Inginerie „Mold SEF” 2026 până în februarie
17.12.2025
17:53
614
Bombardamentele rusești lasă mii de locuințe din Odesa în beznă: stare de urgență declarată în regiune
17.12.2025
17:37
519
Nou parteneriat între MAIA și CAPA pentru politici agricole mai eficiente la Chișinău
17.12.2025
16:58
616
VIDEO // „Satul German” oferă condiții SPECIALE de plată pentru locuințele cumpărate în perioada sărbătorilor
17.12.2025
16:48
590
Guvernul sprijină IMM-urile moldovenești să adopte energie verde pentru a reduce costurile și a crește competitivitatea
17.12.2025
16:33
685
Putin își menține planul de extindere a „zonei-tampon” în Ucraina și acuză liderii europeni de răspândirea unei amenințări imaginare rusești
17.12.2025
15:54
744
Fondurile obținute de Abramovici din vânzarea Chelsea, alocate Ucrainei: presiuni asupra oligarhului rus pentru deblocare
17.12.2025
15:30
494
Atac aerian rusesc în Zaporojie provoacă rănirea a 26 de persoane, inclusiv un copil
17.12.2025
15:24
545
Moldova ia atitudine împotriva corupției la Conferința ONU din Qatar: Dialoguri cheie și cooperare internațională în prim-plan
17.12.2025
15:00
870
Lukașenko îndeamnă Ucraina să evite provocarea Rusiei, în timp ce Zaharova întreabă cum s-a ajuns lângă „ursul adormit”
17.12.2025
14:21
594
Fosta președintă a unei filiale a partidului „Șor” condamnată la închisoare pentru finanțare ilegală de către un grup criminal organizat
17.12.2025
13:57
696
Guvernul propune modificări esențiale în Codul urbanismului pentru a facilita înregistrarea construcțiilor și eliminarea restricțiilor temporale
17.12.2025
13:52
578
„Stipendium Hungaricum” deschide noi orizonturi pentru tinerii din Moldova: burse pentru specialiștii de mâine
17.12.2025
13:46
613
Banca Europeană sprijină extinderea și modernizarea drumurilor-cheie din Moldova cu 300 milioane de euro
17.12.2025
13:38
533
Guvernul optimizează distribuirea fondurilor pentru întreținerea drumurilor naționale în 2025
PROGRAM // Începe Reuniunea Teatrelor Naționale Românești: „La Chișinău vor veni TOATE Teatrele Naționale din Republica Moldova și România!”
VIDEO // Un nou atac armat în Sydney. Patru persoane au fost înjunghiate într-o biserică, în timpul slujbei. Momentul, transmis LIVE
Ce se întâmplă dacă înghiți sâmburii de măsline? Nici nu-ţi imaginezi
Marina Tauber oferă DETALII despre mitingul de duminică. Deputata infirmă că s-ar pregăti destabilizări: „Va fi o acțiune pașnică. Protestele, mitingurile sunt acțiuni democratice”
1 MDL
1 EUR
19.80
1 USD
16.91
1 RON
3.89
1 RUB
0.21
1 UAH
0.40




Inapoi














