15:16:12 28.03.2024

VIDEO // Liverpool şi City au oferit cel mai NEBUN meci al sezonului din Premier League. Goluri FABULOASE înscrise de Mane, Firmino şi Salah

Sport 15.01.2018 12:20 Vizualizări2228 Autor: Ziarul National

Liverpool şi Manchester City au oferit cel mai nebun meci al sezonului din Premier League. Echipa lui Klopp a condus cu 1-0 şi 3-1, dar a fost la un pas să fie egalată de "maşinăria" lui Pep Guardiola. În cele din urmă, Livepool s-a impus cu 4-3, după un final de infarct, cu Aguero scuturând plasa laterală la ultima fază, după o fază fixă executată de De Bruyne.

Manchester City şi Liverpool s-au întâlnit pe Anfield, în cel mai tare meci al etapei din Premier League. Meciul dintre cele două echipe s-a ridicat la nivelul aşteptărilor, iar evoluţia scorului a fost una pe măsură.

Alex Oxlade-Chamberlain a deschis scorul în minutul 9, cu un şut puternic la colţul lung din afara careului, iar Leroy Sane a adus egalarea, în minutul 40, după ce s-a distrat cu apărarea "cormoranilor" şi l-a executat pe Karius. Repriza secundă avea să fie cu totul specială. Mai întâi Roberto Firmino, în minutul 59, a înscris superb, cu o scăriţă, după ce a câştigat un duel cu John Stones. Apoi, Mane a primit, singur la 20 de metri, o pasă de la Salah, iar senegalezul a şutat excepţional în vinclul porţii lui Ederson, de la marginea careului. Show-ul a fost completat de Salah, care l-a lobat spectaculos pe brazilianul din poarta echipei lui Guardiola, profitând de o degajare greşită a acestuia.

Bernardo Silva a redus din diferenţă pe final, în minutul 83, după o acţiune bună a lui Gundogan. Mijlocaşul german a marcat şi el, după o centrare bună venită de la Aguero, după o preluare în centrul careului lui Karius, însă diferenţa a fost, totuşi, prea mare.

În urma acestui rezultat, Manchester City bifează prima înfrânegere din acest sezon, dar rămâne pe primul loc în clasamentul din Premier League, cu 62 de puncte, în timp ce Liverpool a ajuns la 47 de puncte şi le-a egalat pe Chelsea şi Manchester United, "diavolii" lui Mourinho având un meci mai puţin disputat.

sursa: prosport.ro

25.03.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin căzut de pe ca...

22.03.2024 09:05 Nicolae Negru Nicolae Negru // De ce ideea referend...

18.03.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin și Rusia ca bo...

Sunteți de-acord ca referendumul constituțional privind aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană să fie organizat în aceeași zi cu alegerile prezidențiale din anul curent?