21:29:19 18.04.2024

VIDEO // Înfrângere NEMERITATĂ pentru naționala R. Moldova în meciul cu Austria. Gațcan putea fi EROUL meciului. Ce a declarat Dobrovolski

Sport 25.03.2017 13:45 Vizualizări3316 Autor: Ziarul National

Naționala de fotbal a R. Moldova continuă să rămână pe ultimul loc în grupa preliminară pentru Campionatul Mondial din 2018. „Tricolorii” au jucat bine în partida cu Austria din deplasare, dar au cedat cu 2-0, după două greșeli în apărare.

Naționala noastră a nu a început prea bine meciul de la Viena și asta pentru că gazdele au pus o presiune imensă la poarta lui Stanislav Namașco. Totuși, jucătorii noștri au ținut piept și s-au apărat exemplar. În prima repriză, apărarea noastră, în frunte cu Alexandru Epureanu, au contracarat toate fazele construite cu nervozitate de David Alaba și Arnautovici. În același timp, jucătorii noștri se precipitau mult când aveau posesia și pierdeau foarte repede balonul.

În repriza secundă, în minutul 62, Igor Dobrovolski a decis să-l trimită în teren pe mijlocașul Artur Ioniță, semn că vrea mai mult decât un egal alb. Această mutare s-a dovedit a fi inspirată, deoarece Ioniță, fiind călit în campionatul Italiei cu dueluri bărbătești, nu se pierdea la mijlocul terenului când avea mingea la picior. Foarte calm, acesta dribla și pasa precis spre coechipierii săi Gânsari sau Bugaiov. Austriecii au văzut de unde vine pericolul și au încercat să-l anihileze pe Ioniță.

În minutul 75, după eforturi colosale de a pune în pericol poarta lui Namașco, Marko Arnautovic l-a văzut cum țâșnește în careul de 16 metri Marcel Sabitzer. Acestuia, care a venit fără marcaj, i-a fost suficient doar să devieze ușor cu umărul, iar mingea a intrat în poarta lui Namașco. Jucătorii noștri au avut câteva minute mai târziu o șansă rarisimă de a egala, dar experimentatul Alexandru Gațcan a trimis din 15 metri pe lângă poartă.

Austriecii au tremurat serios pentru acest 1-0, mai ales că echipa noastră a început să controleze mai mult balonul. Șansele echipei noastre de a egala s-au spulberat în minutul 90, după o nesincronizare a lui Epureanu cu Eugen Cebotari. Balonul a fost pierdut la mijlocul terenului, iar austriecii ne-au surprins pe contraatac. Namașco a respins primul șut, dar mingea a ajuns la Martin Harnik, intrat în teren din postura de rezervă. Cu mult sânge rece, acesta a trimis printre picioarele lui Namașco, care s-a aruncat disperat pentru a salva echipa.

Selecționerul Igor Dobrovolski era mâhnit după o nouă înfrângere. „Este regretabil că am pierdut, mai ales în așa mod. Dar, cum s-ar zice, au noroc cei puternici. Noi am planificat să jucăm cât mai sus, dar adversarul ne-a presat și ne-a înghesuit în propria jumătate. Noi știam că Austria va începe în forță și ne va presa cel puțin în primele 15 minute. Noi ne-am dorit să ieșim din propria jumătate, nu ne-am propus să ne apărăm. Cu echipe precum Serbia sau Austria nu e bine să te așezi în apărare. Dar austriecii ne-au impus să ne așezăm în apărare, iar asta a fost cea mai mare problemă a noastră. În asemenea situații, mingea intră odată și odată în poartă”, a declarat selecționerul după înfrângerea cu Austria.

După cea de-a cincea etapă a preliminariilor, naționala noastră a acumulat un singur punct și ocupă ultimul loc în clasament. Pe primul loc în Grupa D este Serbia, care a învins, ieri, Georgia cu 3-1. Pe locul doi, tot cu 11 puncte, este Irlanda, care a făcut egal, 0-0, cu Țara Galilor. De altfel, Austria și Țara Galilor, care au acumulat câte 7 puncte, împart locurile 3 și 4.

Naționala noastră va disputa următorul meci pe 27 martie curent. Echipa noastră va merge în Turcia, unde va juca un amical cu reprezentativa lui Fatih Terim.