09:10:37 23.04.2024

VIDEO, FOTO // „Tricolorii” i-au făcut pe ruși să TREMURE. „Trebuie să fim corecți cu sportul și cu noi înșine”

Sport 10.10.2015 08:45 Vizualizări4059 Autor: Ziarul National

Fără mai mulți titulari în lot, echipa națională de fotbal a R. Moldova s-a bătut de la egal la egal cu Rusia și chiar a marcat, dar în cele din urmă a pierdut cu scorul de 1-2 în fața a 10 mii de suporteri. Selecționerul Ștefan Stoica a operat mai multe schimbări în primul 11, mizând mai mult pe jucători tineri, iar aceștia nu l-au dezamăgit și le-a făcut viața grea lui Kokorin sau Artiom Dziuba.

În primele cinci minute de joc, rușii nici nu reușiseră să treacă de propria jumătate, pentru că jucătorii noștri, încurajați din tribune, au pus presiune la poarta lui Igor Akinfeev. Cei mai activi au fost Nicolae Melinceanu și Dan Spătaru, care au demonstrat că pot fi niște opțiuni durabile pentru echipa națională.

Odată cu trecerea timpului, meciul a fost echilibrat, iar portarul Alexei Koșelev, care deține și cetățenia rusă, a avut de lucru.

Ministrul sportului din Rusia, președintele Federației de fotbal din această țară, Vitali Mutko, a fost surprins la un moment dat că suporterii moldoveni l-au luat în colimator pe Vladimir Putin și au afișat mesaje prin care au amintit că „Basarabia nu este a Rusiei” și că Moldova trebuie să fie lăsată în pace. De asemenea, suporterii moldoveni au afișat un banner enorm cu Ștefan cel Mare, dar și unul prin care amintesc că „nu uităm anul 1992”, atunci când a avut loc războiul de pe Nistru cu implicarea armatei a 14-a din Rusia.

În repriza secundă rușii și-au amintit că au nevoie ca de aer de o victorie și au întețit atacurile la poarta debutantului Koșelev. În minutul 58, fundașul Ignașevici a reușit să împingă mingea în poartă, după ce a fost scăpat din marcaj și scorul a devenit 0-1 pentru ruși. Peste 20 de minute, la un corner, Dziuba a fost scăpat din marcaj de Ștefan Burghiu și a intrat cu tot cu minge în poartă.

„Tricolorii” i-au făcut pe ruși să tremure în minutul 84, atunci când Eugen Cebotaru a marcat pentru 2-1 după un corner. În ultimele minute, jucătorii noștri puteau să forțeze un egal, dar nu au fost concentrați în ceea ce privește ultima pasă.

Ștefan Stoica a fost mulțumit de faptul că jucătorii s-au dăruit pe teren și au jucat la sacrificiu fiecare balon, dar regretă că echipa sa nu a reușit măcar un rezultat de egalitate. „Au fost momente când echipa a jucat foarte bine, dar în cele din urmă rușii au fost mai buni și meritau victoria. Le mulțumesc băieților mei, dar cu rezultatele proaste nu voi fi niciodată de acord. Trebuie să fim corecți cu sportul și cu noi înșine. Adversarul a fost mai bun astăzi. La scorul de 0-1 am încercat să jucăm mai agresiv, folosind sistemul 4-4-2, dar am primit al doilea gol. Dacă reușeam să jucăm mai agresiv doar 5-10 minute, atunci poate era alt rezultat. Urmează un meci greu cu Suedia și jucătorii trebuie să se refacă până atunci. Nu știu dacă vom reuși cu recuperarea. Suntem obligați să mergem înainte”, a precizat selecționerul.

Antrenorul Rusiei, Leonid Sluțki, a recunoscut că a avut emoții pe final de meci, după golul marcat de Eugen Cebotaru: „Doream să jucăm un fotbal combinativ, dar moldovenii s-au dovedit a fi puternici în apărare. În repriza secundă am mizat pe pasele lungi. Important este că am reușit să marcăm și să câștigăm meciul”.

În celelalte meciuri ale grupei, Austria a trecut cu 3-2, în deplasare, de Muntenegru, iar Suedia s-a impus cu 2-0 în fața celor din Liechtenstein. În urma acestei înfrângeri, Muntenegru și-a compromis toate șansele de a prinde cel puțin locul trei în grupă. Pentru calificarea directă la turneul final din Franța vor lupta Suedia cu Rusia. În ultima etapă din aceste preliminarii, naționala noastră va merge în Suedia, iar rușii vor primi la Moscova naționala Muntenegrului.