03:51:18 20.04.2024

VIDEO // Echipă fără ATACANȚI. FC Milsami a fost ELIMINATĂ din Europa League. REACȚIILE de după meci

Sport 28.08.2015 09:19 Vizualizări2693 Autor: Ziarul National

Aventura celor de la FC Milsami în cupele europene a luat sfârșit joi seara, atunci când formația franceză Saint-Etieene a învins cu scorul de 1-0 printr-un gol norocos. Cei de la FC Milsami, care aveau promisă o primă de 1,2 milioane de euro pentru o eventuală calificare, au încercat să facă ceva în atac, în condițiile în care din minutul 70 nu au avut în teren un atacant veritabil.

FC Milsami a avut un lot foarte subțire chiar în debutul preliminariilor Ligii Campionilor, dar conducerea clubului nu a făcut achiziții, ci doar a reușit să rețină în lot câțiva jucători. Momentele grele pentru echipa din Orhei au venit odată cu accidentarea lui Romeo Surdu, dar și cu suspendările lui Andrei Cojocari, Abel Rhalli, Monday sau Gheorghe Andronic.

În meciul retur cu Saint-Etienne, în care echipa noastră era obligată să marcheze cel puțin o dată pentru a trimite meciul în prelungiri, nu au jucat creierul echipei la mijlocul terenului, Gheorghe Andronic, fundașul central Monday, dar și atacantul Romeo Surdu. Francezii nu au mai zburdat ca altădată pe teren și au reușit să deschidă scorul în minutul 15, după ce fundașul Petru Racu a deviat ușor o centrare din corner. Cea mai titrată echipă a Franței și-a mai creat ocazii, dar a fost fricoasă și a preferat să păstreze rezultatul care îi asigura calificarea în grupele Europa League.

Echipa noastră a prins la curaj în repriza secundă, dar totul se rupea la mijlocul terenului, deoarece puține mingi au ajuns la atacantul Cristian Bud. Mai mult, Bud s-a accidentat după ce nu a putut să controleze un balon, iar echipa a rămas fără niciun atacant în teren atunci când trebuia să forțeze golul care ar fi trimis meciul în prelungiri.

Acum, FC Milsami trebuie să o ia de la început și să încerce să joace cât mai bine în campionatul intern, unde ocupă locul șase. Va fi foarte greu, iar Iurie Osipenco trebuie să-i motiveze și să-i facă pe jucători să-și dorească să aibă răbdarea necesară pentru a juca și în sezonul viitor în cupele europene. Nu în ultimul rând, conducerea clubului trebuie să facă niște achiziții bune în iarna anului viitor, pentru ca jucătorii nou-veniți să se acomodeze și să fie pregătiți ca să ajute echipa în preliminariile Ligii Campionilor sau Ligii Europa.

Osipenco atestă o creștere a echipei sale în sezonul acesta. „Comparativ cu meciurile de acum doi ani, echipa noastră a crescut mult, s-a maturizat. Totuși, ca să te califici în grupele Ligii Campionilor sau Europa League nu trebuie să speri mereu că adversarul va face o greșeală, iar noi vom profita de ea. În ultimele 15 minute ale jocului am încercat să presăm adversarul și am avut câteva semiocazii. Mai avem mult de muncă pentru ca să ne calificăm în grupe, trebuie să fim realiști”, a spus antrenorul după finalul partidei la care au fost circa 30 de mii de spectatori.

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...