01:27:34 17.04.2024

VIDEO // CONDAMNAȚI să ne mulțumim cu puțin. „Tricolorii” nu au putut gestiona avantajul de două GOLURI în fața Georgie și rămân ultimii în grupa preliminară

Sport 12.06.2017 10:40 Vizualizări2226 Autor: Ziarul National

Fără liderii echipei Alexandru Gațcan și Artur Ioniță, naționala noastră a început în trombă meciul cu Georgia din preliminariile Campionatului Mondial din 2018. „Tricolorii” au marcat două goluri în prima repriză, un lucru mai rar întâlnit, și se părea că vine prima victorie de pe teren propriu după o pauză de aproape patru ani. Nu a fost să fie, pentru că georgienii au profitat de pasul făcut înapoi de elevii lui Igor Dobrovolski și au obținut un egal, 2-2, în meciul codașelor grupei.

Igor Dobrovolski nu a stat să se plângă că oamenii săi de bază de la mijlocul terenului lipsesc, dar a mutat cu jucători precum Eugen Cociuc, Cătălin Carp, Eugen Cebotari sau harnicul Igor Țâgârlaș. Pentru că nu mai aveam ce pierde, jucătorii noștri au început tare meciul și au pus o presiune constantă la poarta adversă. Georgienii nu puteau ieși practic din jumătatea lor, iar acest lucru i-a încurajat și mai mult pe „tricolori” și cele doar 3-4 mii de spectatori prezenți în tribune.

După mai multe faze la poarta oaspeților, golul plutea în aer și în cele din urmă a venit în minutul 15, după ce Radu Gânsari a deviat în poartă un balon primit dintr-o centrare a noii găselnițe a naționalei, Eugen Cociuc. S-a repetat exact scenariul din partida amicală cu Israel, când același Cociuc i-a centrat perfect lui Gânsari. Astfel, Radu Gânsari marchează în al treilea meci consecutiv pentru echipa națională și ar putea deveni acel atacant de careu pe care naționala nu l-a avut niciodată.

Jucătorii noștri nu s-au mulțumit cu atât, deoarece simțeau că e momentul lor, că e timpul să rupă blestemul meciurilor necâștigate de patru ani pe stadionul „Zimbru”. Au fost în continuare agresivi, iar în minutul 36 a venit și golul doi, după o fază lucrată de coechipierii de la FC Milsami, Alexandru Antoniuc și Alexandru Dedov. Primul a trecut prin toată apărarea oaspeților și din cădere i-a centrat lui Dedov la cinci metri de poartă. Ultimul a șutat sec, fără nicio șansă pentru portarul advers. Ce-i drept, Alexandru Antoniuc a scăpat mingea în aut de poartă și, dacă pe teren erau să fie și arbitri de linie, atunci cu siguranță golul urma să fie anulat. Dar ce mai contează, era 2-0 pentru naționala noastră, un 2-0 la care nu visa nici cel mai optimist suporter al echipei noastre.

„Tricolorii” au gestionat bine finalul primei reprize, chiar dacă georgienii au început să fie din ce în ce mai periculoși. Și primele minute ale reprizei secunde au fost ale noastre și puteam să ne desprindem pe tabela de marcaj prin același Gânsari, dar nu a fost să fie.

Ulterior, georgienii au preluat inițiativa pe seama pasului înapoi făcut de „tricolori”. În minutul 65, Merebashvili a primit nestingherit o pasă la 17 metri, a reușit să-și prelucreze balonul și l-a trimis plasat pe colțul lung, fără ca Namașco să mai ajungă la el. Era 2-1 și jucătorii noștri nu s-au mai gândit nicio clipă să facă pasul înapoi, să înlăture presiunea de la poarta lui Namașco. Au ținut de rezultat, iar golul doi pentru georgieni a venit peste cinci minute. La o lovitură liberă, georgienii au trimis balonul în careul nostru, iar balonul respins a ajuns în marginea careului la Kazaishvili. A reușit să-și așeze mingea și a trimis violent printre picioarele căpitanului Alexandru Epureanu, iar ulterior mingea a ajuns în plasa porții lui Namașco. Georgienii puteau să smulgă și victoria, dar bara transversală l-a salvat pe portarul nostru.

După terminarea partidei, toți jucătorii, precum și Dobrovolski erau supărați pe faptul că au ratat o oportunitate rarisimă de a evita ultimul loc în grupă și de a obține prima victorie pe „Zimbru” după patru ani.

„Putem spune că au fost două reprize diferite. Cred că mentalitatea și pregătirea fizică ne-a jucat festa. Noi de fiecare dată pierdem totul în reprizele secunde. Antrenorii echipelor de club trebuie să atragă atenția asupra acestui factor. Dacă nu se vor întreprinde măsuri, atunci cu siguranță naționala va avea de suferit în continuare”, a spus Dobrovolski.

Și eroul ultimelor meciuri ale naționalei, Radu Gânsari, nu-și explică cum am putut rata victoria cu Georgia. „Avem meciul în mâinile noastre, avem 2-0 la pauză și ne-am creat faze de a majora scorul. Nu știu ce s-a întâmplat cu noi. Probabil ne-am văzut învingători prea devreme și am vrut să păstrăm rezultatul. Nu cred că de vină este echipa. Toți au jucat bine. Cred că am greșit pe undeva. După prima repriză trebuia să liniștim jocul și pur și simplu să păstrăm avantajul”, a menționat Radu Gânsari.

Naționala noastră mai are de disputat patru partide în preliminariile CM 2018. Pe 2 septembrie vom juca în deplasare cu Serbia, iar pe 5 septembrie vom găzdui Țara Galilor. La 6 octombrie, „tricolorii” vor merge în Irlanda, iar pe 9 octombrie vom întâlni pe teren propriu Austria.

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...

08.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ne va apăra sau nu R...