04:03:31 27.04.2018
 
Stiri

SONDAJ // Doar două partide în viitorul Parlament? Pentru cine și-ar da votul cetățenii R. Moldova, dacă duminica viitoare ar merge la alegeri

Politică 06.02.2017 14:56 Vizualizări6920 Autor: Ziarul National
SONDAJ // Doar două partide în viitorul Parlament? Pentru cine și-ar da votul cetățenii R. Moldova, dacă duminica viitoare ar merge la alegeri

Doar Partidul Socialiștilor din R. Moldova și Partidul Acțiune și Solidaritate au șanse să acceadă în Parlament, dacă duminica viitoare ar fi organizate alegeri în R. Moldova.

Datele unui sondaj efectuat de „CBS AXA”, la comanda IDIS „Viitorul”, arată că 32,4% și-ar da votul pentru partidul condus până în decembrie 2016 de către Igor Dodon, iar pentru partidul în fruntea căruia se află Maia Sandu - 18,1%. Cifrele sunt mai mari în cazul respondenților deciși - peste 50% și, respectiv, 28,5 la sută.

Pentru Partidul Platforma Demnitate și Adevăr și-ar da votul 3,6%, pentru PD - 2,7%, pentru PCRM - 2,7% și pentru PN - 2,1%. Restul partidelor ar acumula mai puțin de un procent.



Cei mai mulți respondenți ai aceluiași sondaj arată că optează pentru formațiuni de stânga și centru - 44%, iar 23% - de dreapta. Fiecare al treilea intervievat nu a știut ce să răspundă la această întrebare.

Același sondaj relevă faptul că personalitatea politică ce se bucură de cea mai mare încredere este șeful statului Igor Dodon - 26,6%, urmat de Maia Sandu - 9,9%, Andrei Năstase - 2,5% și premierul Pavel Filip - 2,1%.

Autorii studiului afirmă că popularitatea lui Dodon și a Maiei Sandu este ecoul ultimei campanii electorale din R. Moldova.



Activitatea Parlamentului și Guvernului este taxată dur de cetățenii R. Moldova - 66 și, respectiv, 61% o dezaprobă, în timp ce 40,4% aprobă activitatea președintelui Igor Dodon. Totodată, 83% cred că R. Moldova nu este condusă de voința poporului, iar fiecare al doilea respondent crede că alegerile prezidențiale din toamna trecută nu au fost libere și corecte.



Cercetarea mai relevă faptul că 62% din cetățenii R. Moldova cred că lucrurile din țara noastră merg într-o direcție greșită.

Sondajul a fost efectuat în perioada 18 - 27 ianuarie curent pe un eșantion de 1 110 persoane, iar marja de eroare este de plus-minus 3%.

Merită și prietenii tăi să stie ASTA. Informează-i acum!



Subiectul 90 06.02.2017 15:14

Cei care cer alegeri anticipate, sau sunt kamikazi, sau joaca cartea Moscovei si a lui Dodon in primul rand. Cum sa ceri anticipate stiind ce ratting are falusul asta.

Polilogu 06.02.2017 15:15

Am impresia ca in cele din urma totul se va solda cu un mare si binemeritat ZID PE PRUT din partea RO si a UE ! A fost destul! AJUNGE ! Va doare-n fund de ROMANIA!! Vedeti doar o VACA DE MULS in RO! Cetatenia romaneasca ati vrut-o si o vreti doar sa ajungeti in UE !In 80 la % dintre cazuri, ba o si vreti pe gratis si faceti si nazuri!UNDE SUNT CEI PESTE 600 de mii de cetatenii romanesti ??? Nu se vad in niciun procent reflectate la preferintele partidelor pro UE sau pro-romanesti ! Mai mult : se strecoara in RO din ce in ce mai multi tradatori si cozi de topor ! NU VREM IMPORT DE DODONISM si DODONISTI IN RO ! STATI ACOLO LA VOI!!! AJUNGE !!!

Lucia Gutu 06.02.2017 15:24

Sondajele ieste nici prostii nu cred in ele ))) Mai ales sondajele politice!

Cornel 06.02.2017 15:27

Normale obiective și-a tras Năstase așa-i, anticipate și majoritate în parlament lui Dodon. Se pare că el nu a glumit deloc cînd s-a reverit la batista pe țambal

Lilian 06.02.2017 15:35

Dacă guvernarea mai vine pînă în 2018 cu proiecte din astea sociale gen tichete de masă, face reforme, atrag investiții, continuă lupta cu corupția, apoi fiți siguri că rămîn la guvernare și după 2018, ori oamenii nu vor schimba pasărea din mînă pe cea de pe gard.

Sergiu 06.02.2017 15:28

Imi pare rau ca lumea inca tot mai tine cu Dodon, el isi mentine raitingul doar datorita populismului lui facut la presedentie. Cel mai rau e ca lumea nu intelege ca de initiativele lui Dodon duc la destramarea tarii.

Vova 06.02.2017 15:38

Sondaj de satiră, din start îți dai seama! Cîți cetățeni au ieșit la proteste cu Platfroma DA, 50 de oameni dintr-e care jumate lideri ai PPDA și jumate PN ? Iar dacă pe Dodon l-au votat 25% din numărul total al cetățenilo cum sp aibă încrederea la 44%, a?

Realist 06.02.2017 15:57

42% nu au incredere in nimeni. Deci, guvernul are sansa sa demonstreze acestora prin schimbari concrete ca ei merita sa fie sustinuti. Au marit salariile la medici si lucratori sociali, dar asta e putin pentru ca oamnii sa-si dea increderea. Au fost prea dezamagiti de guvernele anterioare

Radion 06.02.2017 15:59

Buna gluma. PD-ul care aduna la un singur eveniment peste 2500 de tineri fara mari batai de cap are doar citeva procente. Am impresia ca acetse sondaje sunt facute sau in Sadova lui Dodon, sau in Risipeniul Maiei.

Dragos 06.02.2017 16:07

Stimati fani-profani ai PD-Malign! Stiu din surse apropiate ca marea gunoiste pd, cloaca asta politica care si-a umplut burdihanul cu fel de fel de travestiti, se zbate agonic de aproape un an - conform sondajelor de uz intern - in jurul a cca 3%! Iara Marian Ilici, pruncul sifilitixului Ilic, urma sa ia, in campanie...2,7%. Maia Sandu, in schimb, urma sa castige cu 56-57%. Capisi, inipide peuple?!

Cojohari 06.02.2017 17:03

Puteți să vă ștergeți fundul cu aceste sondaje că nu-s credule de loc!S-au fabricat la comanda lui Dodon, cică 44%, pe cand l-au votat 25% din cetățeni! Sau poate că populismele spuse la Mosocova sau jocurile cu drapelurile și reparația în prețidenție l-au făcut mai popular sau ce ?

Renat 06.02.2017 17:51

Ce nu i-ati pus si lui Filat un raiting de 20% ce nu aveti de unde? :D eu am maivazut sondaje comandate dar in asa masura mai rara, parca e de pe Independet facut sondaj online :D sau facut la sediul PAS? :D