11:38:02 29.03.2024
Stiri

Sport 20.05.2017 16:11 Vizualizări3186 Autor: Ziarul National
Simona mai face o victimă la Roma! Halep s-a calificat în a doua FINALĂ consecutivă în tot atâtea săptămâni prosport.ro

Simona Halep (4 WTA) a învins-o sâmbătă pe Kiki Bertens (Olanda, 20 WTA), scor 7-5, 6-1, şi s-a calificat în marea finală a turneului Premier 5 de la Roma!

Halep arată ca o gladiatoare în capitala Italiei, atât prin prisma atitudinii, cât şi din punctul de vedere al rezistenţei la efort. Nu s-a văzut faptul că Simona venea după 9 victorii consecutive, şi a obţinut-o şi pe a 10-a în faţa unei jucătoare incomode, aşa că va avea ocazia să joace pentru prima oară cu trofeul de la Roma pe masă. În ultimul act de duminică, constănţeanca o aşteaptă pe câştigătoarea meciului Muguruza - Svitolina, scrie prosport.ro.

Simona a început excelent primul set al confruntării cu Kiki, foarte agresivă şi hotărâtă, dar lucrurile s-au complicat puţin după ce românca a ratat 5 mingi de set, la scorul de 5-3. Bertens a revenit în mod neaşteptat şi a egalat la 5, însă Halep a fost scoasă din această situaţie de antrenorul Darren Cahill, care i-a transmis să fie relaxată şi să nu se mai gândească la miza partidei.

După discuţia cu australianul, Simona şi-a distrus adversara, câştigând nu mai puţin de 5 game-uri la rând! Olandeza nu a mai contat în setul al doilea, şi nici măcar ploaia care a început în ultimul game nu a mai oprit-o pe Halep din drumul către finală. Simona Halep a obţinut victoria într-o oră şi 18 minute, asigurându-şi totodată un premiu în valoare de 230.000 de euro.

În a doua semifinală se duelează Garbine Muguruza (Spania, 7 WTA) şi Elina Svitolina (Ucraina, 11 WTA), într-un meci programat după ora 18:00.