13:58:19 18.04.2024

Record fabulos pentru Dani Alves după PSG - Monaco 2-1! Brazilianul a strălucit şi are cele mai multe trofee din istoria fotbalului

Sport 30.07.2017 16:30 Vizualizări2802 Autor: Ziarul National

• Paris Saint Germain e supercampioana Franţei! Echipa lui Unai Emery a învins AS Monaco, 2-1 la Tanger, în Maroc, şi a câştigat primul trofeu al sezonului.
  • Pentru Dani Alves, cel mai bun om de pe teren, primul trofeu în Franţa e sinonim cu intrarea în istora fotbalului, brazilianul egalând recordul de trofee, 35, deţinut de Kenny Dalglish şi Ryan Giggs.

În confruntarea celor mai bune echipe din fotbalul francez, Sidibe a deschis scorul în minutul 30, după o pasă a lui Tielemans şi o finalizare frumoasă, peste Areola, dar partida avea să-i aparţină lui Dani Alves. La debutul în tricoul PSG-ului, experimentatul brazilian a fost folosit într-o linie de atac care i-a mai conţinut pe Pastore şi Cavani, iar evoluţia sa a fost fabuloasă.

În minutul 51, la o lovitură liberă la care arbitrul marocan a trimis zidul lui AS Monaco mult mai departe decât cei 9,15 metri prevăzuţi de regulament, Dani Alves a punctat superb, fără nicio şansă pentru Subasic, şi a readus egalitatea. La o oră şi trei minute de la startul partidei, acelaşi brazilian a creat faza golului de 2-1, după ce a centrat decisiv pentur Rabiot, iar francezul a a trimis la Paris primul trofeu al sezonului.

Bornă istorică pentru Dani Alves

Iar succesul, primul în tricoul PSG-ului, e unul istoric pentru brazilianul de 32 de ani. Venit la Paris în această vară, după ce s-a despărţit de Juventus, Alves ajuns la 35 de trofee câştigate la nivel de club şi echipa naţională. De-a lungul unei cariere fabuloase, brazilianul a obţinut un titlu cu Bahia (2001), apoi cinci trofee cu Sevilla, între 2006 şi 2007, 19 cu Barcelona (2009-2016), două cu Juventus (2017) şi trei cu naţionala Braziliei (între 2007 şi 2013), Supercupa Franţei aducându-l la acelaşi nivel cu Kenny Dalglish şi Ryan Giggs.

Până sâmbătă seară, Kenny Dalglish şi Ryan Giggs se aflau în fruntea ierarhiei, reuşind să câştige câte 35 de trofee, ambii obţinând această performanţp doar cu echipele de club. Dalglish a obţinut 14 titluri cu Celtic şi 21 cu Glasgow, în timp ce galezul Giggs a trecut prin toate cele 35 de momente alături de Manchester United, singura echipă din cariera sa. Clasamentul include doar trofeele câştigate în competiţii în care "autorii" au prins cel puţin un minut.