05:47:17 24.04.2024

Sport 10.05.2018 17:19 Vizualizări2401 Autor: Ziarul National
Nu a scos un cuvânt! Ce s-a întâmplat cu Halep la on court coachingul cerut în primul set sursa: digisport.ro

Simona Halep a părut extrem de apăsată în primul set al partidei cu Karolina Plsikova. La 5-4 pentru adversară, numărul unu mondial a cerut un on court coaching. Dacă în trecut îşi exprima frustrarea în legătură cu jocul ei, de această dată Simona nu a scos un cuvânt.

Totul părea să meargă perfect pentru cea mai bună jucătoare din lume, la Madrid. Fără set pierdut, Halep a etalat un joc ofensiv şi foarte spectaculos, fără şanse pentru adversare.

Coordonatele s-au schimbat în timpul partidei cu cehoaica Karolina Pliskova, din sferturi. Halep a fost în mare dificultate pe propriul serviciu, adversara câştigând uşor game-urile când servea. La 5-3 pentru Pliskova, Halep a salvat două mingi de set, dar a avut nevoie de sfaturile lui Cahill.

Dacă de obicei îi spunea australianului prin ce trece, de această dată Halep nu a scos vreun cuvânt.

„Joacă bine, dar tu trebuie să ai iniţiativa, aşa cum s-a întâmplat acum. Ia-ţi mai mult timp pe lovitură, aşa cum ai făcut în game-ul ăsta. Aşază-te mai bine pe lovituri şi alternează. Ai grijă cu backhand-ul, tu eşti cea care îşi asumă riscuri acum cu backhand-ul, ai grijă să se întâmple asta şi cu ea, să îi fie dificil să lovească. Nu e nimic pierdut, e un singur break avans. Câştigi câteva mingi şi eşti din nou înapoi în set”, au fost câteva dintre sfaturile tehnicianului de la Antipozi.

Din păcate pentru Halep, intervenţia lui Cahill nu şi-a atins scopul, Simona pierzând game-ul următor la „0” şi, implicit, setul.

Sursa: digisport.ro

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...